1. Ana Sayfa
  2. 2017 Model Otomobiller
  3. 2017 Land Rover Discovery Detaylı İncelemesi

2017 Land Rover Discovery Detaylı İncelemesi

2017 Land Rover Discovery Detaylı İncelemesi
1

Discovery’nin tasarımı eski nesillerinden çok farklı. Bugüne kadar ki 4 tane kasada dikdörtgen form hakimken, yeni neslinden artık çok daha yuvarlatılmış tasarım çizgileriyle karşı karşıyayız. Bunun tabi belirli avantajları var. Çünkü artık  yeni Discovery’de sürtünme katsayısı çok daha aşağılara çekilmiş şekilde.

                Profiline bakacak olursak, Discovery’nin profilinde sapasağlam yan basamaklar ve tavan çitaları var. Ve bunlar zaten Discovery’nin bir arazi aracı olduğunu gösteren detaylar. Discovery’nin boyutları büyüdü. Yani artık içeride çok daha geniş bir yaşam alanı olduğunu söyleyebiliriz.

                Aracın arka koltuklarında gayet iyi bir diz mesafesi mevcut. Tek dezavantaj koltukların biraz aşağı konumlandırılmış olması. Konfor elemanları anlamındaysa sağ ve sol arka koltuktaki koltuklar için koltuk ısıtma, 2 tane usb ve eşyalarınızı koyabileceğiniz kapaklı bir tane göz mevcut.

                Arkasına bakacak olursak Discovery’nin tasarımı bir kere tüm nesillerinde asimetrik bir forma sahipti. Ama onun bir nedeni vardı. Eskiden burada büyük bir tane yedek lastik bulunuyordu. Fakat yeni nesilde böyle bir şey söz konusu değil. Ama yineden modelin genlerine sadık kalınarak o asimetrik form burada da devam ettirilmiş. Arka kısımda bir çizgi var ve plaka da daha sol kısmına yerleştirilmiş durumda.

                Yeni nesildeki en temel farklılık bagaj kapağının artık yekpare bir şekilde açılıyor olması. 7 koltuklu Discovery’nin arka formdaki koltuklarını indirdiğiniz vakit 2000 litreye kadar bir bagaj hacmi sunuyor. Bu da kampa gidecek insanlar için bagaj da büyük bir yaşam alanı sunuyor. Tek dokunuş ile arka koltukları indirebilmektesiniz. Tek dezavantajı ise koltukların biraz yavaş hareket ediyor olması. 5 koltuklu düzende de Discovery hakikatten fonksiyonellik, pratiklik konusunda çok iyi şeyler sunabildiğini gösteriyor.

                Discovery ile yola çıktığınız andan itibaren yeni neslinde asfalt üstüne daha uyumlu bir araç olduğunu hissediyorsunuz. Bir kere çok daha konforlu ve otoyol kullanımlarında da isteklerinize kesinlikle daha net cevaplar veriyor. Kabinin yüzde yüz sessizleşmiş olduğunu söylemek mümkün. Bundaki en temel etkende aerodinamik geliştirmeler neticesinde otoyol süratlerinde kabine çok daha az sızıyor olması olabilir. Sürüş pozisyonunuz oldukça iyi. Yola çok iyi görüş açılarınız var. Önde herhangi bir problem olmadığını söyleyebiliriz. Discovery’nin A sütunu nispeten biraz kalın olsa bile çapraz görüşte size bir sıkıntı yaşatmıyor. Buradaki en temel sıkıntı kafa başlıkları açık konumdayken arkanızı görmekte bir hayli zorlanıyorsunuz. Eğer kafa başlıkları kapalıysa herhangi bir sıkıntı yaşamayacaksınız.

                İç mekandaki malzeme kalitesi de bir önceki nesline göre hissedilir oranda değişmiş durumda. Sadece o da değil tasarım anlamında da çok büyük yenilikler söz konusu. Discovery’nin ön konsolunda 10”’lik bir multimedya ekranı yer alıyor. Ayrıca Discovery’de koltuk ısıtma sistemi sunulduğu için burada ısı ayarı düğmesine bir kere dokunduğunuz zaman koltuk ısıtma sistemi devreye giriyor. Ve tek tuşla iki işi hallediyor oluyorsunuz. Aracın ön konsolunda yumuşak ve kaliteli malzemeler mevcut. Ayrıca deri ve ahşap kullanılıyor olması da Land Rover’ı biraz daha Range Rover’a yaklaştırmış. Biraz daha prestijli bir hale getirmiş diyebilmek mümkün.

                Discovery, küçük eşya gözleri konusunda çok cömert. Vitesin önünde telefonunuzu, cüzdanınızı koyabileceğiniz gayet geniş bir alan mevcut. Vitesin hemen yanında 2 tane bardaklık bulunuyor ve bu bölümü kaydırdığınız zaman onun altında da hakikatten baya büyük bir alan var. Bunların yanı sıra çok büyük kapaklı bir kol dayama bulunuyor. Tabi bunların haricinde bir tane de gizli göz bulunuyor. Klima sisteminin olduğu dijital ekranda bulunan düğmeye basarak alta alıyorsunuz akabinde altında bulunan gizli göz açılıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap