1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. 2018 Güncel Hız Sınırları Ve Limitleri
Trendlerdeki Yazı

2018 Güncel Hız Sınırları Ve Limitleri

2018 Güncel Hız Sınırları Ve Limitleri
95

Bir yerden bir yere giderken hepimiz bir takım ulaşım araçları kullanmaktayız. Bu ulaşım araçları ise trafikte ilerlemektedirler. Trafikte ilerleyen her türlü ulaşım aracında bulunan kişilerin can ve mal güvenliği açısından, kara yolları tarafından her yıl değişerek düzenlenen hız sınırları belirlenmektedir. Her yıl değişen ve düzenlenen hız limitlerinin 2018 hız sınırları rakamlarını dilerseniz gelin hep beraber mercek altına alalım.

hız sınırı trafik rehberi - 2018 Güncel Hız Sınırları Ve Limitleri

 HIZ SINIRLARI TABLOSU:

 OTOMOBİLLER İÇİN;

            Yerleşim yerleri içerisindeki azami hız otomobiller için 50 km/h, şehirlerarası çift yönlü karayollarında 90km/h, bölünmüş yollarda 110km/h ve otoyollarda yine en fazla hız limiti 110km/h olmaktadır.

 Peki, minibüsler için 2018 hız limitleri nasıl? İşte bu sorunun devamı için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

 MİNİBÜSLER İÇİN;

            Minibüsler Yerleşim Yeri içerisinde en fazla 50km/h, şehirlerarası çift yönlü karayollarında en fazla hız limiti 80km/h, bölünmüş yollarda 90 km/h ve de son olarak otoyollarda en fazla hız limiti100 km/h olmaktadır.

 OTOBÜSLER İÇİN;

            Yerleşim Yeri içerisinde en fazla hız limiti 50km/h, şehirlerarası çift yönlü kara yollarında hız sınırı 80km/h, bölünmüş yollarda 90 km/h ve de otoyollarda en fazla hız limiti 100 km/h’tir.

 Peki ya kamyonetler için belirlenen yeni hız sınırları ne diye merak ediyorsanız, sorunun cevabını yazımızın ilerleyen bölümünde bulabilirsiniz.

 KAMYONETLER İÇİN;

            Yerleşim Yeri içerisinde en fazla hız limiti 50km/h, şehirlerarası çift yönlü kara yollarında hız sınırı 80km/h, bölünmüş yollarda 85 km/h, otoyollarda en fazla hız limiti 95 km/h olmaktadır.

 PANELVANLAR İÇİN;

            Panelvanlar Yerleşim Yeri içerisinde en fazla hız limiti 50 km/h, şehirlerarası çift yönlü karayollarında en fazla hız limiti 85 km/h, bölünmüş yollarda 100 km/h, otoyollarda ise en fazla hız limiti 110 km/h olarak belirlenmiştir.

 KAMYONLAR İÇİN;

 Kamyonlar Yerleşim Yeri içerisinde en fazla hız limiti 50 km/h, şehirlerarası çift yönlü karayollarında en fazla hız limiti 80 km/h, kamyonlar bölünmüş yollarda 85 km/h, otoyollarda en fazla hız limiti 90 km/h olarak belirlenmiştir.

 MOTOSİKLETLER(L3) İÇİN;

            Yerleşim Yeri içerisinde en fazla hız limiti 50 km/h, şehirlerarası çift yönlü karayollarında en fazla hız limiti 80 km/h, bölünmüş yollarda 90 km/h ve son olarak otoyollarda en fazla hız limiti 100 km/h olarak belirlenmiştir.

 MOTOSİKLETLER(L4, L5, L7) İÇİN;

            Yerleşim Yeri içerisinde en fazla hız limiti 50km/h, şehirlerarası çift yönlü kara yollarında hız sınırı 70 km/h, bölünmüş yollarda 80 km/h ve son olarak da otoyollarda en fazla hız limiti 80 km/h olarak belirlenmiş durumdadır.

 TEHLİKELİ MADDE TAŞIYAN ARAÇLAR İÇİN İSE;

            Yerleşim yeri içerisinde 30 km/h, şehirlerarası çift yönlü karayollarında 50 km/h, bölünmüş yollarda 60 km/h ve son olarak da otoyollarda en fazla 70 km/h olarak belirlenmiştir.

            Kara yolları tarafından belirlenen bu sınırlara uymayan sürücüler, radar sistemi ile belirlenerek gerekli cezalar ile cezalandırılırlar.

Bir önceki yazımız olan Otomobil Yaz Bakımında Neler Değiştirilir? başlıklı makalemizde otomobil yaz bakımı ve yaz bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap