1. Ana Sayfa
  2. Otomobil İnceleme
  3. 2018 Model Fiat Cronos İncelemesi

2018 Model Fiat Cronos İncelemesi

2018 Model Fiat Cronos İncelemesi

Dünya’nın en büyük otomobil üreticilerinden biri olan Fiat’ın Linea serisi uzun bir zamandır satışlarda üst sıralara oynayıp yollarda boy gösteriyordu. Fiat’ın bağlı olduğu FCA Grup yakın bir zamanda yaptığı açıklama ile Linea’nın artık üretilmeyeceğini duyurdu. Linea modeli yerine 2. Nesil Linea olarak adlandırılan Cronos modeli üretilip piyasaya sürülecek. 2018 yılının mart ayında satışa sunulması beklenen ve ilgiyle karşılanan aracın şimdiye kadar duyurulmuş özelliklerini incelersek,

Fiat Cronos Teknik Özellikleri

Linea’dan daha sportif çizgileri olması konusunda çalışma yapan Fiat, Cronos modelinde bunu başarmış olacak ki; aracın kaput ve omuz adı verilen bölgelerdeki çizgiler oldukça keskin hatlara sahip. Arkasından baktığınızda iyi bir araba takipçisi iseniz Audi ile benzer olduğunu görebilirsiniz. Bunun dışında araçta Audi’den esinlenme olarak sis lambaları, farlar krom bir yapı ile kaplanmış durumda. Arka tarafta ise çok keskin stop lambası sportif görünümünün yanına agresif bir hava da katılmış.

Dış görünüşten biraz da iç teknik aksamlar kısmına dönecek olursak, araç fabrika çıkışlı olarak 2 çeşidi olacak. İlki 1.3 litre benzin kapasitesine sahip firefly motor kullanan GSR ya da manuel şanzıman özelliklerine sahip olarak çıkacak. Sportif görünümünü teknik olarak güçlendirmek isteyenler içinde E.torQ motora sahip olacak ve bu motorun benzin litresi 1.8 olacak. Aracın 6 ileri otomatik vitesi bulunurken 139 beygir gücünde olacak.

Büyük şirket filoların Fiat kullanım oranını göz önünde bulunduran marka hem ekonomik hem konforlu hem sportif bir ürün ortaya koymaya çalışmış ve bu konuda başarılı olduğunu söyleyebilirim. Kanıt olarak 🙂 aracın bagaj kapasitesi tam tamına 520 litre olarak duyuruldu. Fiyat konusunda ise piyasaya uygun olacağı belirtilen haberler arasında.

FİAT CRONOS NE ZAMAN SATIŞA SUNULACAK? TÜRKİYE’DE SATILACAK MI?

Yazının başında belirttiğim gibi 2018 yılının mart ayında satışa sunulması beklenen aracın üretim ve montaj aşamaları Latin Amerika ülkelerindeki Fiat fabrikalarında gerçekleşecek. Bu nedenle aracın ilk olarak satılacağı noktalar Brezilya, Arjantin gibi ülkeler oldu. Ülkemizde çok geniş bir kullanım alanı olan Fiat araçlarının ise Türkiye’de satılacağına dair ne yazık ki bir haber yok. Bursa’da bulunan Fiat fabrikasında sürekli ve yoğunluklu olarak Egea üretildiği için bu aracın ülkemizde satılıp satılmayacağı konusu ise muamma.

Yorum Yap

Yorum Yap