1. Ana Sayfa
  2. 2018 Model Otomobiller
  3. 2018 Model Volvo S60 D2 Powershift İncelemesi

2018 Model Volvo S60 D2 Powershift İncelemesi

2018 Model Volvo S60 D2 Powershift İncelemesi

Sıradaki araba inceleme konumuz ise Volvo S60 D2 Powershift otomobil olacak. Araba markanın adına yaraşacak ve beklentileri karşılayacak şekilde şık ve dinamik bir tasarıma sahip. Araç bir arabadan beklediğiniz performans, konfor, tasarım, fiyat ve güvenlik seçeneklerini gayet iyi dengelemiş. Segmentindeki otomobillerle fiyat/performans karşılaştırılması yapıldığında en iyi oranı yakalayacağınızı söylemek mümkündür.

Dış Tasarım ve İç Mekan

Araba İsveç anlayışına uygun olarak güvenliği de öne çıkartacak şekilde tasarlanmış. Aracın görünüşündeki sivrilikleri başarı ile yuvarlamış ve daha yumuşak ve güvenli bir hale getirmişler. Led gündüz farları ise tasarımın en dikkat çekici yönlerinden birisi olarak sayılabilir. Araç güvenlik testlerinden tam puan almıştır. Görüş alanınızı en üst seviyeye çıkaracak şekilde dizayn edilmiştir. Oldukça estetik bir görünüş sağlamasının yanı sıra güvenliği de maksimuma çıkartmaktadır.

Volvo markasının daha önceki tasarımlarında alışmış olduğumuz gibi başarılı bir tasarım ile karşılaşıyoruz. Orta konsol markanın diğer modellerindeki tasarımlara benziyor ve krom çizgiler ile kendini belli ediyor. 7″ LCD ekran aracılığıyla ulaştığınız klima, güvenlik kontrolleri ya da navigasyon sistemlerini anlaşılabilir ve kolay kullanılabilir olması sayesinde kontrol etmekte zorlanmıyorsunuz. Uygun sürüş pozisyonunu almanız çok kolay. Direksiyon ve koltuk ayarları sorun olmuyor. Ön ve arka koltuklarda beklediğinizden daha ferah bir alan olduğunu görüyorsunuz, diz ve baş mesafeleri yeterli olacak şekilde düzenlenmiş. 380 litre olduğu belirtilen bagaj kapasitesi de oldukça geniş bir depolama alanı sağlıyor.

Teknik Özellikler ve Fiyat

Motor turbonun devreye biraz geç girmesi nedeni ile hızlı bir kalkış imkânı sağlamıyor. Ama oldukça yeterli ve güvenli bir yolculuk yapmanıza olanak sağlıyor. Motor 1.6 cc olup 270 Nm maksimum tork değerine sahip ve 115 beygir gücüne eş değer bir güç üretiyor. Bu motor araca 190 kilometre bir maksimum hız değeri sağlamış. 0-100 kilometre ivmelenmesi ise 12,3 saniye olarak ölçülmüştür. Fabrika verilerine göre şehir içinde yakıt tüketimi 4,7 litre ve şehir dışında yakıt tüketimi 3,7 litre olarak belirtiliyor. Test sürüşlerinde ise bu miktarı 0,5-1 litre kadar aştığı görülmüştür. Yine de 1635 kg ağırlığındaki bir sedana göre oldukça uygun miktarda yakıt tükettiği söylenebilir. Aracın yakıt deposu ise 67 litre yani 1200 kilometrelik bir menzili hatta daha fazlasını denemeniz mümkün oluyor. Araç otomatik şanzımanlı ve 6 ileri vitesi bulunuyor.

Süspansiyon çok az sert olarak nitelendirilebilir fakat oldukça dengeli ve rahat olduğu söylenebilir. Geniş ölçüdeki lastikleri yol tutuşunu ve güvenliği artırıyor. Gövdesini de rahat bir şekilde kontrol edebiliyorsunuz, başarılı bir şekilde tasarlanmış. Çok hızlı ve aşırı iddialı bir araç değil. Dinamik bir otomobil olarak tanıtmak mümkün olsa da öne çıkan özelliği güvenli bir araç olması. Araba inceleme yazılarının belki de en önemli bölümü olan fiyat kısmına geldik. Nasıl bir araba almak isterseniz isteyin, bütçenize uygun bir araba almak zorundasınız. Volvo S60 D2 Powershift başta da belirtmiş olduğum gibi performansına oranla iyi bir fiyata sahip. Aracı farklı donanım paketleri ile 98.410 – 201.020 TL arasında değişen fiyatlarla sıfır olarak alabiliyorsunuz. Arabanın ikinci el fiyatları ise modeline ve donanım paketine göre 83.000 – 123.000 TL aralığında olan miktarlar olarak görünüyor.

Yorum Yap

Yorum Yap