1. Ana Sayfa
  2. 2018 Model Otomobiller
  3. 2018 Model Volvo V40 Cross Country D2 Powershift İncelemesi

2018 Model Volvo V40 Cross Country D2 Powershift İncelemesi

2018 Model Volvo V40 Cross Country D2 Powershift İncelemesi

Bugün sizlerle Volvo’nun rakiplerini neredeyse çaresiz bıraktığı bir aracını inceleyeceğiz. Neden böyle dedim? Yazının sonunda anlarsınız. Performans ve yakıt bakımından değerlendirmeye başlayacak olursak Volvo V40 Cross Country D2 Powershift 1.6 cc’lik motoruyla 115 beygir güç üretiyor ve aynı zamanda bu motor tam 270 Nm tork gibi tatmin edici bir güç sunuyor. 0-100 km hızlanmasını 12.1 saniyede tamamlayan bu araç performans bakımından sizi kesinlikle üzmeyecek bir araç.

Ayrıca araç 6 ileri otomatik vitesten oluşuyor. Hem otomatik hem 115 beygir bu ne yakıyodur şimdi diye bir düşünmüş olabilirsiniz kendi kendinize fakat hiç öyle düşünüdüğünüz gibi değil. Segmentinde en az yakan araçlardan biri. Şehir içi sadece 4.5 litre yakıt tüketirken uzun yolda 3.9 litrelere kadar iniyor. Tabi bunlar fabrika verileri fakat normalde de çok fazla oynamaz bu rakamlar. Yazının sonunda fiyatını söylediğimde bu performans bu yakıt ilişkisi yüzünden biraz şaşıracaksınız. 270 Nm’lik torku da dik yokuşlarda sizlere yeteri kadar rahat ettirecek seviyededir. Yıllık vergisi ise 1035 TL olarak tespit edilmiştir.

BOŞ PAKETİ BİLE TATMİN EDİCİ

İç donanımına gelecek olursak arabanın dolu fiyatı baya bir pahalı oluyor fakat boş paketi bile tatmin edici gözüküyor. ABS, EBD, ESP, ASR, Park sensörü, Start-stop sistemi, Çelik jantlar, Ön kol dayama Ünitesi, Direksiyondan kumanda sistemi gibi özellikler boş paketinde bile yer alan standart özelliklerdir. Eğer en dolusunu almak istiyorsanız Yokuş kalkış sistemi, Hız sabitleme sistemi, Sunroof, Xenon far, Otomatik kararan iç dikiz aynası gibi özellikler için de extra bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Bunları bir kenara bırakalım Volvo V40 Cross Country D2 Powershift’in kullanıcılar tarafından araçtan vazgeçme nedeni olarak görülen kötü bir yanı var.

Bagajı gerçekten çok çok küçük. Eğer bagaj sizin için önemli bir kriterse bu arabaya bakmayın bile. Böyle bir arabanın daha çok bagaj hacmi olması bekleniyordu fakat aracın hatchback olması da bunun etkilerinden biri olarak düşünülebilir. Arka koltuk kısmı emsal markalarına göre biraz küçük durumda kalmış. Güvenlik konusunda Avrupada’ki testlerden 100 üzerinden 100 almış bir araç ki zaten Volvo’yu çoğunuz bilirsiniz. Türkiye’de ölümlü kazası bulunmayan tek markadır. Bu arabada da güvenliği göz önünde bulundurmuş ve kritik noktalarda hava yastıkları var.

BU FİYATA BU ARABA KAÇMAZ

Yazının başlarında dediğim gibi bu fiyata Volvo V40 Cross Country D2 Powershift bu özellikler bu performans ve bu yakıt değerlerine göre alınabilecek en iyi araba olarak göze çarpmaktadır. Liste fiyatı şuan 120.000 – 140.000 TL olan Volvo V40 Cross Country D2 Powershift’in ikinci elleri 80.000 TL – 100.000 TL gibi fiyatlara kadar düşmüş durumda. Yukarıda saydığım extra özellikleri ekletmek isterseniz aracın en dolu hali size 140.000 TL’ye patlayabilir. Ama hem otomatik vites oluşu hem performansının bu kadar iyi oluşu hemde bu kadar az yakıt tüketmesi bu parayı kesinlikle hakettiğini bizlere açıklıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap