1. Ana Sayfa
  2. 2018 Model Otomobiller
  3. 2018 Model Volvo XC70 D4 İncelemesi

2018 Model Volvo XC70 D4 İncelemesi

2018 Model Volvo XC70 D4 İncelemesi

Bu inceleme yazımızda Volvo’nun XC70 D4 modelini derinlemesine ele alacağız. Volvo’nun sabit kasa tasarımı birkaç değişiklik haricinde bu araçta da aynı şekilde devam ettirilmiş. Hatta XC60 D4 modeli ile tasarımları neredeyse aynı diyebiliriz. Aracımızın arka kısmına bakıldığı zaman Volvo’nun klasikleşen dik stop farlarını görüyoruz. Ön kısmı da tıpkı diğer diğer XC60 ve XC70 modelleri ile aynı denecek nitelikte benzerlik taşıyor. Ön tampon ve arka tamponda, yan çamurluklarda ve marşpiyeller de siyah plastik kaplama kullanılmış. Bu siyah renkle beraber kahverengi renkli araç oldukça uyumlu gözükmektedir.

BİR ARABA DAHA NE KADAR GÜVENİLİR OLABİLİR ?

Volvo XC70 D4’ün iç tasarımına değinecek olursak Volvo’nun şu ana kadar ki en üst seviye modeline yakışır derece de bir iç donanıma ve görüntüye sahip. Araca bindiğinizde kaliteyi an itibariyle hissediyorsunuz. Konforlu koltuklar, size uygun koltuk açısını bulduktan sonra size aracı sürdükçe sürdürüyor. Ön konsola gelecek olursak tıpkı ‘tüm’ Volvolar gibi artık klasikleşen bir ön konsola sahip. Aslında bu araç ile birlikte yeni bir ön konsol konseptine geçiş yapılabilirdi fakat aynı şekilde devam edilmiş.

Dokunmatik ekranlı TFT Display multimedya sistemi çok kullanışlı ve kolay kullanılabiliyor. Keza ses sistemi de üst düzeyde. Güvenlikten bahsedecek olursak şu ana kadar Volvo’nun ürettiği bütün güvenlik önlemleri bu araçta yer alıyor. En üst düzeyde bir güvenlik donanımına ve kasasına sahip Volvo XC70 D4 50 km hıza kadar engel gördüğü anda otomatik fren yapabilen City Safety (Güvenli şehir) özelliğine sahip ki bu özellik günümüz İstanbul trafiğinde oldukça işe yarar ve kullanışlı bir özelliktir. Bu özellik bu modelin tüm paketlerinde standart olarak siz müşterilerine sunuluyor. Kör nokta uyarı sistemi, şerit değiştirme uyarısı ve hız limiti tabelalarını algılayıp bu bilgileri size gösterge panelinden aktaran ve size gitmeniz gereken hızı belirten özellik gibi oldukça kullanışlı donanımlara sahip. Volvo XC70 D4 öndeki araç ile olan mesafenizi sabitleyip aracın hızını önde ki aracın hızına göre otomatik olarak ayarlayan ‘Adaptif hız sabitleme sistemi’ne sahip bir araçtır.

TEKNİK ÖZELLİKLER VE PERFORMANS

Baştan aşağıya yenilenen 2.0 lt’lik dizel motora sahip Volvo XC70 D4 tam olarak 163 beygir ve tam tamına 440 Nm tork üretiyor. Bu tork gücü devasa bi güç gerçekten. Volvo XC70 D4 sizi kesinlikle yarı yolda bırakmaz ve yokuş veya dağlı yollar size otoban yolları gibi gelecektir. Volvo XC70 D4 yeni motoruyla 8 ileri otomatik vitesten oluşuyor. İki tona yaklaşık kilosu ile ağır bir araç olan Volvo XC70 D4 0-100 km hızlanmasını 8.8 saniyede gerçekleştiriyor. 5 silindirli araç 1984 cc’lik motor hacmine sahip. Yakıt tüketim değerlerine geldiğimizde ise fabrika değerleri Volvo XC70 D4’ün ortalama 5.2 litre gibi bir tüketime sahip olduğunu belirtiyor. Fakat sürücü yorumlarından ortalama yakıt tüketim değerlerinin 6.5 ila 7.5 arasında olduğu söylenmekte ki zaten fabrika değerleri çoğunlukla gerçeği yansıtmamaktadır.  Son olarak fiyat konusuna gelecek olursak Volvo XC70 D4 237.000 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap