1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. 2018 Otomobil Alım Satım Noter Ücretleri
Trendlerdeki Yazı

2018 Otomobil Alım Satım Noter Ücretleri

2018 Otomobil Alım Satım Noter Ücretleri

1 Ocak 2018 tarihinden itibaren Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ve Türkiye Noterler Birliğinin de kararı alınarak onanan yeni kanunla araçlardaki plaka değişikliklerinden kaynaklanan ücret alımları tarihe karıştı. Plaka değişikliklerine dayanarak her yıl alınan noter ücretlerinin alınmasının kaldırılmasından sonra yeni yılla birlikte gelen araç alım satım ya da bir diğer bilinen ifadeyle devir teslim işleminde 2018 yılı itibariyle noter tarafından alınan ücretlerin de ne olduğu merak edilenler arasında gelmeye başladı.

Böylece araç alım satımında 2018 yılıyla birlikte noter ücretlerine yönelik olarak yeni düzenlemeler de ortaya konulmuş oldu. Ortaya konulan bu yeni düzenlemeler ışığında 2018 araç alıp satarken noter ücretleri ne kadar olduğu sorusu gündeme kalmaya devam etti.

 Geçen Yıl (2017) Devir Teslim Ücreti

Plaka değişikliklerine ilişkin noterlere vermekle mükellef olunan plaka değişikliği ücretinin yeni yılın ilk saatleri itibariyle ortadan kalkmasının hemen ardından yeni yıl noter ücretleri de kesin olarak belirlendi. Buna göre 126. 00 TL olarak tespit edilen noter ücreti 2018 güncel haliyle 2018 araç noter ücretleri 163. 50 TL olarak belirlendi. Bu da kamuoyuna duyurularak Resmi Gazetede yayımlanarak aynı gün yürürlüğe girmiş oldu.

50 liranın üstündeki bu zamlanma ile birlikte amaçlanan şeyin galeri işletmeleri olmadan bireysel araç alım satım işlemini en aza indirmek ve böylelikle galeri işletmelerinin haksızlığını ortadan kaldırmak gerekçeleri de vurgulandı. Böylelikle artık araç alım satım işlemleri yapan kişiler 2018 araç alım satım noter ücretleri 163. 50 lirayı notere her devir teslim işlemi başına mutlaka ödemek zorunda kalacak.

 Kimler Devir Teslim Yapamaz?

Bunun yanında kimlerin araç alım satım işlemine girişemeyeceğine de yeni düzenleme getirildi. Buna göre 2017 yılında öngörülmeyen birtakım değişiklikler 2018 yılıyla birlikte yerini almaya başladı. Nitekim bazı değişiklikler ışığında araç alım satımını engelleyen etmenler şunlar olarak karşımıza çıkmaktadır:

– HGS ve MTV borcu olanlar, her ne şekilde olursa olsun zamanında HGS ve MTV borçlarını ödememiş olanlar ve borçlu olduğu yazılı bir belgeyle sabit olanlar araç alım satım işlemini yapamaz.

– Trafik cezası, araç alım satım işlemini yapamayacak bir diğer grup da trafik cezası alanlar. Trafik cezaları olarak başta alkollü araç kullanma cezası, ehliyetsiz araç kullanma cezası olmak üzere trafik kurallarını kasten ya da bilmeyerek ihlal eden her kimse yine araç alım satımı yapamaz.

– Araç muayenesi, aracınızın fenni muayenesini yaptırmadıysanız yine araç alım satım işlemine dahil olamayacaksınız. Bu yeni düzenlemelerle trafik kurallarına bağlılığı artırmak amaçlanmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap