1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. 2018 Trafik Cezaları Hakkında Tüm Detaylar ( Af Gelecek Mi ? )

2018 Trafik Cezaları Hakkında Tüm Detaylar ( Af Gelecek Mi ? )

2018 Trafik Cezaları Hakkında Tüm Detaylar ( Af Gelecek Mi ? )

Özellikle büyük şehirlerde pek çok kişide araç bulunması ile birlikte her gün milyonlarca araç trafiğe çıkmaktadır. Trafiğe çıkan bu milyonlarca araç içerisinden ise trafik kurallarına uymayan pek çok araç sürücüsüne trafik cezaları gelmektedir. Her şeyden önce trafik cezasına maruz kalmamak ve büyük ücretler ödememek için araç sürücülerin trafik içerisinde uymaları gereken kurallara uymaları gerekmektedir.

Fakat eğer kazaran da olsa araç sürücüsünün başına 2018 trafik cezası ile ilgili bir ceza geldi ise bundan sonra nasıl bir yol izlemeli? sorunun tüm cevapları ve merak edilenler için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Araç sürücülerinin trafik kurallarına uymadıkları zaman karşı karşıya kaldıkları trafik cezaları hele birde zamanında ödenmez ise, araç sürücüleri için içinden çıkılmaz bir hal almaktadır. Üzerine birde ekstradan faiz binen trafik cezaları için geçtiğimiz sene 2017’de hazırlanan bir torba yasa ile trafik cezası affı getirilmiş idi. Bu af ile araç sürücüleri cezaların üzerine binen faizlerden kurtuldu ve sadece yalın tutarı ödeyerek borçlarını kapatmış oldular. Peki, son günlerde pek çok kişi tarafından merak edilen 2018 trafik cezası affı gelecek mi? sorusunun cevabını hemen yazımızın içeriğinde tüm detayları ile bulabilirsiniz.

Trafik Cezası Sorgulama

2018 ya da daha eski dönemlere ait bir trafik cezanızın olup olmadığını sorgulamak için izlemeniz gereken adımlar;

İnternet üzerinden gelir idaresi başkanlığı internet vergi dairesine giriniz. Ardından karşınıza çıkan sayfada gerekli kısımları doldurunuz ve sorgulamayı yapınız. Bu sorgulamada 2018 yılına ait ya da bu yıldan daha eski trafik borçlarınız var ise bu aşamadan sonra ceza affı geldiği zaman yapılandırma yapabilirsiniz.

Trafik Cezası Yapılandırma Ve Başvuru

2018 yılında çıkacak olan ceza affı ile kişiler eski dönemlere ait gelen trafik cezalarına uygulanan faizlerden muaf tutulacaktır. Yani bazı araç sürücülerinin merak ettiği tüm trafik cezası borcu silinecek mi? sorusunun cevabı elbette ki hayır olacaktır. Bu aflar ile sadece borçlara uygulanan faizler silinir ve ardından kalan ham trafik cezası borcu kişilere 36 aya varan vadeler ile vadelendirilerek taksitle ödeme kolaylığı getirilir ve bu sayede borçlar ödenmiş olur. Tabi bu durum eğer pek çok fazla trafik cezası borcunuz var ise sizi yakından ilgilendirecektir. Aksi taktirde yüksek ve birikmiş borçlarınız yok ise bu durum sizi çokta ilgilendirmeyebilir.

Trafik borcu olan ve bu borcu çıkacak olan faiz indirimi affı ile yapılandırarak ödemek ve borçlarından kurtulmak isteyen araç sürücüleri için bir diğer merak konusu da bu ödeme işleminin nasıl gerçekleştirileceğidir. Bu borç ödemesini dilerseniz mobil olarak internet üzerinden e-devlet uygulamasının kullanıcılara sunduğu internet vergi dairesinden ya da yine internet üzerinden trafik genel müdürlüğünün sayfasından ya da ben internetten anlamam ya da internet bana göre değil diyorsanız da en klasik yöntem olan direk elden şahsi olarak vergi dairesine başvuruda bulunarak yapılandırma talep edebilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken noktalar ise, eğer elden başvuruda bulunacaksanız kesinlikle trafik cezası olan borçlu kişinin başvuruyu yapmak için şahsen ve ruhsatı hangi ile ait ise o ilin vergi dairesine gitmesi gerekmektedir.

Ne Zaman Çıkacak?

Genellikle tüm ceza afları her yıl ya da iki yılda bir çıkmaktadır. Herkes tarafından özellikle de trafik cezası borçları oldukça yüklü olan kişiler tarafından heyecanla beklenen ceza affı, her afta olduğu gibi bu yılda yılın ikinci yarısında çıkması bekleniyor. Fakat her zamanki aflardan farklı olarak bu yıl çıkması planlanan affın diğer aflara oranla daha geniş kapsamlı tutulması da talepler arasında yer alıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap