1. Ana Sayfa
  2. Otomobil İnceleme
  3. 2018 Yeni Ford Fiesta St İncelemesi Ve Özellikleri
Trendlerdeki Yazı

2018 Yeni Ford Fiesta St İncelemesi Ve Özellikleri

2018 Yeni Ford Fiesta St İncelemesi Ve Özellikleri

Etkileyici tasarım, spor süspansiyon ve ST serisine özel logo başlığı ile karşımıza çıkan Ford Fiesta ST, ulaşılabilir performans otomobili kavramının en iyisi olmayı başardı.

Turbolu hot hatch’lerin ideal fiyatlara sahip olabileceğinin yaşayan kanıtı olan aracın yol şartları gözetmeksizin yaşattığı sürüş hissi ve kabin içi konforu oldukça tatmin edici.

Ford Fiesta St Motor İncelemesi

Ford bu modelinde kendini “Modern mühendisliğin üstün başarısı” olarak ifade ediyor. Bu ifadenin altında yatan teknik detaylara gelirsek;

1,6 litrelik 4 silindirli EcoBoost benzinli motor, üstün özellikleriyle öne çıkmaktadır: 182 PS motor gücü, 6,9 saniyede 100 km hıza ulaşma, 1600’den 5000 rpm’e varan 240 Nm tork ve saatte 220 km (limitli) üst hız sınırı.

Bunların yanında Ford’un aktif silindir kapatma teknolojisine sahip olan motor, gerekmediği anlarda yakıt tasarrufu için silindirlerden birini durdurabiliyor.

Efsanevi Nürburgring tesisinde test edilen devrim niteliğindeki bu teknoloji, 1,0L motorla Formula Ford’un gelmiş geçmiş en hızlı 11. tur süresini kaydetmiştir.

Hassas 6 ileri vitesli manuel şanzıman: 6 ileri vitesli manuel şanzıman 1,6 litrelik EcoBoost motora göre ayarlanmıştır. Bu sayede, vites geçişlerinde üstün güç düzeyi, tork ve yakıt verimliliği sağlar.

Yakıt tasarrufu sağlayan vites geçişleri için vites göstergesi: Araç panelinde yer alan gösterge lambası, ne zaman vites değiştirmeniz gerektiğini söyler. Yakıt verimliliğini maksimum düzeye çıkarmak için tasarlanan bu vites göstergesi her yolculuğun daha ekonomik olmasına yardımcı olan basit ama etkili bir yöntemdir.

Akünüzü şarj etmenin daha verimli yolu: Akıllı Şarj Sistemi aküyü yalnız gerektiğinde şarj eder, mümkün olan durumlarda da gaz pedalı kullanımdayken şarj etmekten kaçınır. Bu özelliğiyle daha fazla yakıt tasarrufu ve daha düşük emisyon düzeyi elde etmenize yardımcı olabilir.

Ford Fiesta St Tasarım ve İç Mekan İncelemesi

Fiesta ST oldukça da güzel bir tasarıma sahip. Arka spoileri ve difizörü kendisini standart modellere nazaran daha gösterişli gösterirken, genel görünümü toparlanmış ve daha sert bir kimliğe sahip olmuş. Özellikle bir de ST modellerine özel olan Performance Blue rengini tercih ettiğinizde araç bambaşka bir görünüme sahip oluyor diyebiliriz.

Ford SYNC ile gelişmiş eller serbest teknoloji;

Ford SYNC sayesinde, doğrudan vereceğiniz basit sesli komutlarla müziği kontrol edebilir, telefon görüşmesi yapabilirsiniz. USB bağlantısı takılı olduğunda, sesli komutları kullanarak USB ya da MP3/iPod’daki şarkılarınızı çalabilirsiniz. Ayrıca, Bluetooth® bağlantısını kullanarak da müzik aktarabilirsiniz. Sistem, gelen mesajlarınızı da size sesli olarak okur.

Ford Fieasta St yi Güvenlik açısından inceleyecek olursak;

Fiesta ST kapsamlı ve gelişmiş güvenlik önlemleriyle donatılmıştır. Bu özellikleri başlıklar halinde paylaşacak olursak;

Saniyeden daha kısa sürede devreye giren koordineli güvenlik sistemleri ile donatılan araçta Akıllı Güvenlik Sistemi (IPS) ile maksimum güvenliği sağlamak üzere bir dizi güvenlik sistemini bir araya getirirmiş.

Ford SYNC sisteminin önemli ve hayat kurtarma potansiyeline sahip özelliklerinden biri de Acil Durum Yardımı’dır. Beklenmedik bir kaza yaşanmasıyla birlikte hava yastığının açılması ya da yakıt pompasının devre dışı kalması durumunda bu teknoloji sizin için otomatik olarak devreye girer ve Acil Durum Yardım hizmetini arar.

Yokuş Kalkış Destek Sistemi, yokuşta kalkış sırasında aracınızın geriye kaymasını geçici olarak önler. Sistem, 2,5 saniye süreyle fazladan fren gücü uygular ve ayağınızı fren pedalından gaz pedalına geçirirken size daha fazla süre ve kontrol sağlamış olur.

Lastiğin indiğini bildiren erken uyarı sistemi ile Seyir sırasında lastiklerden birinin basıncının azalması durumunda, Lastik Basınç Takip ve Uyarı Sistemi sizi derhal uyarır. Dolayısıyla herhangi bir patlak halinde araç panelinde bulunan simgeyi yanarak size haber verir.

Gelişmiş fren sistemi, Anti Blokaj Fren Sistemi (ABS) ve elektronik Fren Gücü Dağıtımı Sistemi (EBD) daha kontrollü fren yapmanızı sağlar. Acil Durum Fren Desteği (EBA) ise acil bir durumda Fiesta ST’nin daha etkin fren yapmasına yardımcı olur.

Yorum Yap

Yorum Yap