1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. 2018 Yılında En Çok Tutulan Otomobil Modelleri
Trendlerdeki Yazı

2018 Yılında En Çok Tutulan Otomobil Modelleri

2018 Yılında En Çok Tutulan Otomobil Modelleri

Son zamanlarda teknolojinin inanılmaz hızla gelişmesi ile bu gelişimi takip edip ve piyasadaki paylarını korumak ve geliştirmek için otomobil üreticileri adeta birbirleri ile yarışmaktadır. Bu yarış sadece teknolojinin güncelini tüketiciye ilk sunmak anlamına gelmiyor. İlerleyen teknoloji ile birlikte verimli araçları az maliyet ile piyasaya sürmek otomobil firmalarının öncelikli ilkesi olarak göze çarpıyor. Her ülkenin vatandaşlarının kendi ekonomik durumu öncelik olmak üzere birçok etkene göre araç tercihleri değişebiliyor.

Dünyada Araba Tercihleri

Küresel olarak araç tercihlerine baktığımız zaman BMW, Audi, Mercedes-Benz, Wolkswagen, Ford markalarının satış rakamları üst sıralarda yer alıyor. Bu markalar genelde araç model ve tiplerinin çeşitliliğini artırarak ve bir çok opsiyon ve fiyat aralığında araçları piyasaya sürerek talebin her türüne cevap vermeye çalışıyorlar. Bu lider markalar konfor ve güvenlik paketlerini hep üst düzeyde tutarak tüketicinin çok dikkat ettiği bu hususlarda güven sağlayıp, markalarının konforlu ve güvenli olduğunu tüketicinin bilinçaltına işlemiş bulunmaktalar. Bu nedenledir ki bu markalar dünyada araç tercihlerinde insanların araç alacakları zaman akıllarına gelen ilk markalar ya da hep hayal ettikleri markalar olduğundan bu rekabette diğer markalara göre hep bir adım öndeler.

Türkiye’de Araç Tercihleri

Ülkemizde araç tercihlerini incelediğimizde dünyaya göre belirgin farklılıklar ortaya çıkıyor. Gelişen ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de araç tercihlerinde genelde yakıt ekonomisi baz alınmaktadır. Türkiye pazarındaki markalar ekonomik yakıtlı araç seçeneklerini artırarak pazar paylarını artırmaya çalışmaktadırlar. Ülkemizde maalesef tercih yapılırken yakıt tüketimi ve bagaj hacmi araçlarda güvenlik ve konfor unsurundan önce gelmektedir.

Bu özelliklere uygun araçlar olan Fiat Egea, Renault Clio, Renault Megane, Peugeot 301 gibi araçlar satış sıralamalarında üst sırada yer almakta olup ve son 5 yıldır sıralama değişse bile bu modeller hep çok satan listesindedir. Genel olarak insanlar araç tercih ederken birçok kritere dikkat ediyor. Bu nedenle otomobil markaları sürekli gelişen teknoloji ve tercih değişkenliğine ayak uydurarak araçlarını bu yönde geliştirip uygun fiyat ile tüketicinin beğenisine sunmak, satış sıralamasında liderlik koltuğunda oturmak için ve bütün piyasadaki araçlardan her bakımdan üstün anlamına gelen en araba için bir mühendis ordusu ile sürekli çalışıyorlar.

Yorum Yap

Yorum Yap