1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. 2018 Yılında Türkiye’de En Çok Tercih Edilen Araçlar
Trendlerdeki Yazı

2018 Yılında Türkiye’de En Çok Tercih Edilen Araçlar

2018 Yılında Türkiye’de En Çok Tercih Edilen Araçlar

2018 yılının ilk çeyrek döneminde Türkiye’de en çok tercih edilen 0 Km otomobillerin başını her dönem olduğu gibi Sedan araçlar çekti. Aile arabası olarak nitelendirilen Sedan araçların yanı sıra SUV ve Ticari modeller de listenin ilk sıralarında yer almayı başardı. Hatchback araçlar beklenildiği kadar satış yapamasa da listeye girmeyi başaran birkaç model bulunmaktadır. ODD araştırmasına istinaden lüks sınıf olarak bilinen Lamborghini, Bentley, Maserati ve Ferrari gibi araçlar neredeyse hiç alıcı bulamazken büyük umutlarla Türkiye pazarına sunulan Alfa Romeo Guiletta modeli de en az satılan araçlar arasında yerini aldı. İlk 10 listesine göz atıldığında en çok aile arabaları ve ticari araçlar göze çarpıyor. Ancak listedeki SUV boşluğunu düşük fiyatıyla DaciaDuster doldurmaktadır.

En Çok Tercih EdilenSedan Modeller

En çok tercih edilen Sedan modellere bakıldığında hali hazırda gözde marka olmasıyla ve ekonomik fiyatlarıyla Renault Megane, FıatEgea, Toyota Corolla ve Honda Civic listenin başlarında yer alıyor. Fıat Albea ve Linea modellerinin yerine farklı özellikler ve müthiş bir reklamla piyasaya soktuğu Sedan modeliyle ve düşük fiyatıyla Türkiye’de en çok tercih edilen modellerden biri olmayı başardı. Genellikle rahatlığını düşünen ve Avrupa arabası seven sürücülerse bu yıl yine rağbeti Ford ve Opel gibi pahalı markalara nazaran Renault Megane’ın sedan modeline gösterdi. Uzun yıllardır aynı model ismiyle sadece kasa değişikliğine giden Toyota Corolla ve Honda Civic modelleriyse yıllardır tercih sebebi olan düşük yakıt sebebiyle en çok tercih edilen modellerden biri olmuş durumda. Bunların yanı sıra yenilenen bir kasa ve kaliteyle piyasaya adım atan Skoda’nın Octavia modeli de çok satanlar listesinde Sedan model olarak yerini aldı. Son olaraksa Alman arabası sevenlerin ve hafif lüks düşünü sürücülerin tercihi de bu sene Opel Astra ve Volkswagen Passat modelinden yana oldu.

En Çok Tercih Edilen Hatchback Modeller

Listede en çok tercih edilen Hatchbackmodellere bakıldığında da çıkışıyla büyük bir sükse yakalayan FıatEgea modelinin Hatchback versiyonu da büyük bir çıkış yakalamış durumda. Birkaç yıl önce kasasını değiştiren ve ilgi çeken Renault Clio modeli de bu yılın en çok tercih edilen modellerinden biri oldu. Sedan modellerde listeye girmeyi başaramayan Hyundai ise İ20 modeliyle Hatchback modeller arasında en fazla satılan modeller arasına girmeyi başardı.

En Çok Tercih Edilen Ticari Modeller

Filoların sene başında büyük alımlar yapmasıyla listeye üst sıralardan bazı ticari modellerde girdi. Fıat’ın iki gözde ticari modelinden biri olan Fıorino en çok tercih edilen ticari modeller arasından listede üst sıralara yerleşti. Fıat’ın yanı sıraysa yıllardır ülkemizde sıkça tercih edilen Ford Tourneo modeli bu yılda çok satılan modeller arasında yerini aldı.

En Çok Tercih Edilen SUV Modeller

Türkiye’de en çok tercih edilen araçlar listesinde SUV kategorisindeyse Türkiye pazarına büyük bir hızla giren DaciaDuster liderliğini korumaya devam ediyor. DaciaDuster diğer SUV modellerle aynı konforu sağlarken fiyat konusunda diğerlerinden çok daha düşük fiyatlarla satılmasından dolayı çok fazla tercih ediliyor. Duster’dan sonraysa piyasaya çıkmasından itibaren çok satış yapan NıssanQashqaı ülkemizde en çok tercih edilen bir diğer SUV model araç oldu.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 9 ay önce

    2018 yılının bence de en çok tercih edilen SUV araçı Dacia Duster’dır. Fiyat/Performans oranına baktığımızda oldukça başarılı.