1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. 2019 Ehliyet Sınav Tarihleri, Harç Ücretleri Ve Sınavlar
Trendlerdeki Yazı

2019 Ehliyet Sınav Tarihleri, Harç Ücretleri Ve Sınavlar

2019 Ehliyet Sınav Tarihleri, Harç Ücretleri Ve Sınavlar

Ehliyet Sınavı Başvuru Süreci

Ehliyet sınavı, sürücü belgesi almak isteyen sürücü adaylarının girmiş oldukları yazılı ve uygulamalı olarak iki aşamada yapılan bir sınavdır. Sürücü belgesi almak isteyen adaylar öncelikle herhangi bir sürücü kursuna giderek kayıt oluşturması gerekir. Kayıt esnasında ise biyometrik fotoğraf, diploma belgesi, kimlik fotokopisi gibi belgeleri de yanında bulundurması gereklidir. Bütün bu işlemlerden sonra kişinin adına dosya açılarak kayıt işlemleri yapılır. Daha sonra başvuru yapan kursiyere belirli bir süre dahilinde motor, sağlık ve trafik bilgisi derslerinden oluşan teorik bir ders verilir. Bunun yanı sıra kursiyere sürücü kursu tarafından haftanın belirli gün ve saatlerinde uygulamalı araç kullanımı eğitimi verilerek aday uygulamalı yapılan sınava da hazır hale getirilir.

2019 Yılı Ehliyet Sınav Tarihleri Ve Harç Ücretleri

2019 yılında ehliyet sınavı hem normal sınav şeklinde hem de e-sınav olmak üzere iki şekilde uygulanmaktadır. 2019 ehliyet sınav tarihleri Milli eğitim bakanlığının sitesinde açıklanmakta olup ayrıca henüz yeni olan e-sınav sistemi de seksen bir ilde önceden randevu almak şartıyla haftanın her günü yapılabilmektedir. Bunun dışında 2019 ehliyet sınav harçları da alınacak olan ehliyet sınıfının türüne göre belirlenmektedir. Bu harç ücretlerine her yıl belirli oranda zam yapılmaktadır. 2019 yılında ortalama olarak harç ücreti 600 TL nin üzerinde bir fiyat beklenmektedir.

Ehliyet Sınav Kapsamı Ve İçeriği

Ehliyet sınavı yazılı test ve uygulamalı direksiyon sınavı olmak üzere iki şekilde uygulanmaktadır. 2019 ehliyet sınavları belirli dönemlerde uygulanmakta olup yazılı sınav elli sorudan oluşan çoktan seçmeli test şeklinde olup yanlış yapılan cevapların doğru cevaplara etkisi olmamaktadır. Bu nedenle adayın bilmediği soruyu da boş bırakmaması lehine olabilmektedir. Süre olarak bakıldığında normal sınavlar 60 dakika e-sınav olarak girilen sınavlar ise 50 dakika olarak belirlenmiştir. Sınava giren kursiyerin yazılı sınavdan başarılı olabilmesi için en az 70 puan alması gerekmektedir. Belirli puanı alan ve yazılı sınavı başarılı bir şekilde geçen adaylar sonraki süreçte uygulamalı sınava da alınmaktadır. Sürücü adayı almak istediği ehliyet sınıfı türündeki araçlar ile milli eğitim bakanlığının görevlendirmiş olduğu hocalar gözetiminde uygulamalı sınava girmektedir. Bu uygulamalı sınavın içeriği öncelikle adaya araç ve motoru ile ilgili sorular sorulmaktadır.

Daha sonrasında ise aynaların kontrolü, emniyet kemeri, vites atma ve sinyal vererek uygun bir şekilde kalkış yapması beklenmektedir. Araç hareket haline geçtikten sonra direksiyon hakimiyeti, yokuş inip çıkması, dönüşlerde sinyal verip vermemesi ve dubalar arasından geçerek park edebilme, geri geri çıkabilme gibi unsurlara dikkat edilerek ayrı ayrı puan verilmektedir. Ayrıca uygulamalı sınav esnasında sürücü adayının aracı iki defa stop etmesi halinde ya da park ederken dubaları devirmesi gibi durumlarda sürücü adayı uygulamalı sınavdan başarısız sayılmaktadır.

Bununla birlikte uygulamalı sınavda başarısız olan adaylara belirli bir süre sonra tekrar sınava girme hakkı verilir. Toplamda dört defa yazılı sınav dört defa da uygulamalı sınava girme hakkı bulunan sürücü adayları bunların hepsinde de başarısız olursa dosyası sürücü kursu tarafından kapatılmakta ve tekrar belirli bir kurs ücreti karşılığında dosya açtırması gerekmektedir. Ancak yapılan bu uygulamalı sınavı başarı ile geçen sürücü adayı hem yazılı hem de uygulamalı sınavı başarı ile geçtiği için sürücü belgesi almaya hak kazanmış sayılır. Sürücü adayı bundan sonraki süreçte ehliyetini alabilmek için belirli miktardaki harç ücretini ilgili kuruma ödeyerek sürücü belgesini talep etmekte ve yapılan parmak izi çalışmaları sonucunda ehliyetini alabilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 10 ay önce

    Benim aracımda da yokuş kalkış desteği var çok memnunum bence Yokuş kalkış desteği her arabada ihtiyaçtır.