1. Ana Sayfa
  2. 2019 Model Otomobiller
  3. 2019 Porsche Macan İncelemesi Ve Fiyatı

2019 Porsche Macan İncelemesi Ve Fiyatı

2019 Porsche Macan İncelemesi Ve Fiyatı
4

Porsche macan, cayanne adlı SUV konseptinin bir küçük versiyonudur. Porsche’nin son yıllarda satışında en başarılı rakamlara ulaştığı macan ilk olarak 2014 yılında piyasaya sürülmüştür. 2014 yılında bu yana 350.000 adet porsche macan satılmıştır. Geçtiğimiz yıl ise 911 modelinden 3 katı daha fazla satarak porsche için başarılı bir model olmuştur. Porsche artık yüzü eskimiş olan macanı, 2019 porsche yılı için güncelleme kararı almıştır. Bu güncelleme hem güç hemde tasarım konularında karşımıza çıkmaktadır.

Teknik Özelliklerindeki Değişimler

Porsche macan 2019 modelinde de yine baz versiyonu 2.0 litrelik turboşarjlı benzinli motorunu kullanmaya devam edecektir. Fakat bu motor seçeneğiyle birlikte porsche macan artık 248 beygir yerine 300 beygir güç elde edebilecektir. Aradaki fark 52 beygir gibi önemli bir güç farkıdır. Macan S’te Panamera modelinde de kullanılan 3.0 litrelik V6 motor bulunmaktadır. Fakat bu motorla da normalde 335 beygir güç elde edilirken artık 355 beygir elde edilerek 20 beygirlik bir artış sağlanmıştır.

355 beygirlik güç üreten Macan S, Macan GTS’e güç bakımından çok yaklaşmış olacak. Fakat porsche, Macan GTS’in de güçlendirileceğini ve aradaki güç farkının tekrar belirgin olacağını belirtmektedir. Macanların en güçlüsü olan Macan Turbo ise 2019 porsche yılında Macan S ile hemen hemen aynı motora sahip olacaktır. Normalde 3.6 litrelik motora sahip olan Macan Turbo yeni modelde 2.9 litrelik bir motora sahip olacak ve elde edilen güç 40 beygir artarak artık 434 beygir güç elde edilebilecektir.


2019 Porsche Macanlarda dizel motor seçeneği bulunmayacaktır. Söylentiler arasında Porsche’nin macanlara bir hibrit motor seçeneği koyabileceği bulunmaktadır. Porsche tüm motor seçeneklerinde elde edilen güç miktarını arttırmıştır. Bunun yanında yeni model macanlarda süspansiyon sisteminde kullanılan alüminyum miktarı arttırılarak araç ağırlığı azaltılmaya çalışılmıştır. Aracın konfor ve yol tutuş standartlarının da arttırılacağı belirtilmektedir.

Tasarım Değişiklikleri

Yeni model Macan’ların ön yüzünde yapılan değişiklikler ufak çapta olduğundan, 2019 Porsche Macanların makyajlı oldukları arka yüzünden anlaşılmaktadır. 2019 Macan’ın arka yüzünde yeni panemera ve Cayanne modellerinde de gördüğüm gibi orta kısımda bir çizgi ile birleşen led stop lamba grubu görülmektedir.

Resmi tanıtım fotoğraflarında görülen Macan’ın rengi, Miami Blue adı verilen bir mavi renktir. Fakat bu rengin yanında Dolomite Silver Metallic, Crayon, Mamba Green Metallic gibi renk seçenekleri vardır. Macan’ın dış tasarımındaki değişiklerin sonuncusu ise 20 ve 21 inç boyutlarındaki yeni tasarımlı jantlarıdır.


İç mekan tasarımında yapılan değişiklikler ise şöyledir. Porsche yeni Macan’ın ön konsolunda değişikliğe gitmiştir. Bu değişiklikte ön konsolun büyük bir kısmını bilgi eğlence ekranının kapladığını görmekteyiz. Eski modellerinde 7 inç boyutunda olan bu eğlence ekranının boyutu 11 inçe yükseltilmiştir. Bu bilgi ve eğlence sisteminde gelişmiş sesli kontrol, gerçek zamanlı trafik bilgi sistemi gibi özellikler standart olarak bulunacaktır. Ayrıca SUV konsepti olan Macan’ı rakiplerinden ayırmak üzere kullanıcılarına arazi sürüş deneyimlerini kaydetmesi için bir akıllı telefon uygulaması imkanı sunulacaktır. 911 modelinden alınan GT spor direksiyon simidiyle birlikte Macan’a daha sportif bir hava katılmıştır. Makyajlı Macan’ın yeni özelliklerine ısıtmalı ön cam ve kabin havasını temizlen bir iyonizer eklenebilir.

Fiyatı ne kadar?

Yeni Macanlar Türkiye’de 2.0 litrelik motorlu ve farklı donanım özellikli seçenekleriyle satışa sunulmuştur. İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Mersin ve Bursa’daki Porsche merkezlerinde 385.000 TL’den başlayan fiyatlarla satıştadır.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Tek kelime ile muhteşem araçlar bunlar.