İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. 2019 Model Otomobiller
  3. 2019 Porsche Taycan Özellikleri Ve Beklenen Fiyatı
Trendlerdeki Yazı

2019 Porsche Taycan Özellikleri Ve Beklenen Fiyatı

2019 Porsche Taycan Özellikleri Ve Beklenen Fiyatı

Alman otomobil markası olan Porsche, spor otomobilleri ve efsane tasarımlarıyla ünlenmiş bir geçmişe sahiptir. Herkesin hayran olduğu bu otomobil markası, özellikle 911 adında piyasaya sürdüğü hızlı ve estetik arabasıyla daha çok yer edindi. Bu modelden sonra Porsche markası, kendisine ün ve marka değeri kazandıracak her yeniliği teknolojisi içerisinde kullanmaya başladı. 1899 yılında tasarlanan ilk hibrit elektrikli araba olan modelini markanın kurucusu Ferdinand  Porsche gerçekleştirmiştir. Ardından dünyanın en hızlı otomobilini üretmek adına çalışmalarına devam eden  Porsche, bunun için de araç içi teknolojisinde sürekli bir güncelleme çabası içerisine girdi. Günümüzde elektrikli araç piyasasının sürekli artış gösterdiği bir piyasada,  Porsche gibi kaliteli bir markanın araba modellerinin olmadığı düşünülemezdi.

Porsche Taycan Modelinin Açıklanması 

Elektrikli araba sınıfı olan E konsepti içerisinde yer alan Taycan, aslında markanın piyasaya sürdüğü ilk tam elektrikli otomobil olma özelliğine sahiptir. Bu yüzden Porsche kullanıcıları araba hakkındaki bilgilere anında ulaşmak istiyor. Aslında Porsche firmasının modern 70. Yıl kutlamalarının olduğu dönemde tanıtılan Taycan, genç ve canlı bir at anlamına gelen bir kullanıma sahiptir. Türkçe kökenli bir kelime olarak literatüre kazandırılan Taycan, çevre dostu teknolojiye geçiş yapan  Porsche markasının en değerli üyelerinden bir tanesi olma yolunda ilerlemektedir. 2019 yılının son aylarına doğru piyasalara çıkması beklenen Taycan, yaklaşık olarak 10 bin kişinin ön sipariş listesinde potansiyel olarak beklemektedir.  Porsche tarihinin gelişiminde ilk defa tam bir elektrikli araba modeli olma özelliğini taşıyan Taycan, aynı zamanda Tesla markasının Model S aracına da ciddi bir rakip olarak görünmektedir.

2019 Porsche Taycan

Porsche Taycan Teknik İncelemesi 

Porsche Taycan, toplam sistemde barındırdığı performans açısından 600 beygir bir güce sahiptir. Tork değeri henüz bilinmemekle beraber, aslında elektrikli aktarma organlarının başarılı entegre çalışmaları sayesinde yüksek bir beklenti yaratmaktadır. 20 dakikalık şarj sonrasında, aracın menzili 400 kilometre civarında olmaktadır. Aynı zamanda, yeni açıklamalarla bu menzilin 15 dakikada sağlandığına da dikkat edilmesi gerekir. 100 kilometreye ulaşma hızı 3.5 saniye olan Taycan, 200 kilometre hıza ise 12 saniyeye ulaşmadan yetişebiliyor. Senkron şekilde çalışan motor çifti sayesinde 600 beygir gücünde bir performans elde ediliyor. Aracın çekişi 4 tekerden olup, aynı zamanda 919 modelinde kullanılan yarış arabası hibrit motorları ile büyük benzerliğe sahiptir.

Porsche Taycan Beklenen Piyasa Fiyatı 

Her yıl 25 bin adet satışı olması beklenen Porsche Taycan modelinin üretiminde 40 uzman personel, sadece motoru üzerinde çalışmıştır. Bu kadar etkileyici ve detaylı bir çalışma sonrasında, aracın fiyatının belirli bir seviyede olması beklenmektedir. Bakıldığı zaman 75 bin dolar ile 80 bin dolar arasında bir fiyatla piyasada beklenti yaratan  Porsche Taycan, aynı zamanda ülkemizde de merakla beklenen bir modeldir.

Yorum Yap

Yorum Yap