1. Ana Sayfa
  2. 2020 Model Otomobiller
  3. 2020’de Çıkacak Arabaların Özellikleri

2020’de Çıkacak Arabaların Özellikleri

2020’de Çıkacak Arabaların Özellikleri

2020’de Çıkacak Arabaların Özellikleri

Araba üreticisi olan firmaların insanların daha emniyetli ve rahat araç kullanabilmeleri için araba üretiminde önemli yeniliklere yer veriyor. Özellikle 2020 yılına gelindiğinde araba modellerinde ve özelliklerinde önemli değişimlerin yaşanacağının sinyalleri şimdiden veriliyor. Filmlerde görülen ve hiçbir zaman olmayacağı düşünülen birçok araba özelliği önümüzdeki yıllarda insanların kullanımına sunulacak denilebilir.

Sürüş özellikleri, akıllı park etme, yayaları tespit etme ve gece sürüşü, araçlar arasındaki iletişim, kolay bağlantı kurabilme gibi özellikler araçların artık normal karşılanan özellikleri arasına girecektir. İleride ki arabalarda bulunacak olan bu özellikler sayesinde insanların yaşam kalitesi artacağı gibi araç kullanmanın insan üzerindeki stresi ortadan kalkacak.

Güvenilir Sürüş Özellikleri

İlerleyen zaman içerisinde en çok arabaların özelliklerinde değişimler ortaya çıkarılacak ve bu özelliklerden de en  fazla sürüş özellikleri etkilenecek. Sürüş esnasında hakimiyet özelliği sayesinde aracınız sizlere en güvenilir olan sürüş olanağını sunacaktır. Bu özellik yolda seyir halindeyken hız limitini aştığınızda ya da park esnasında başka araçlara çok fazla yaklaştığınızda sesli olarak uyarılacaksınız.

Bir diğer önemli özellik de frene bastığınız anda araç emniyet kemerini kendiliğinden sıkılaştırarak olası kaza durumunda darbe almanızı engelleyecektir. Sürüş kontrol sistemleri sayesinde yolda öndeki araç ile mesafenizi korumanıza yardımcı olan bir sistem de ilerleyen zamanlarda tüm araçların özelliklerinden biri haline gelecektir.

Araçlar Arasında İletişim Kurma

Araçların kendi arasında konuşabilmesi son derece ütopik görünebilir. Ancak ileride piyasaya sürülecek olan araçlarda bu özellikten yararlanılması bekleniyor. Bu alanda geniş çapta çalışmalar yapan ve AR-GE çalışmalarına yer veren firmalar kazaların azalması adına bu özelliğe büyük çapta bir önem veriyorlar. Bu özellik kullanılmaya başlandığında araçlar arasında wi-fi bağlantısı ile iletişim kurulabilecek, aracınızın bulunduğu konumu bildirebilecek ve çevrenizdeki araçların de durumda olduğunu öğrenebileceksiniz.

Araçlar arasında iletişim kurabilme özelliği sayesinde bulunduğunuz yere hızla bir başka araç yaklaştığında sistem sizi ve karşı tarafı uyararak kırmızı ışıkla bir sinyal verecek. Ancak bu teknolojinin hayat bulabilmesi için bir süre daha beklenilmesi gerekiyor. Araçlarda yaşanacak önemli değişimlerden bir diğeri de daha kolay bağlantı kurma özelliğidir. Araç içerisinde telefon ile arama yapmak ya da müzik değiştirmek hayati risk olarak algılandığı için ses teknolojisi ile bu işlemleri yalnızca konuşarak yapabilme imkanı bulacaksınız.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 11 ay önce

    Araçlar bu devirde uzay gemilerinden ilham alınarak hem sürtünme kat sayısı düşürülüyor, hem de elektronik aksesuarların ucuzlamasıyla daha konforlu hale geliyor ileri ki yıllarda bunları bile az gelecek gözümüze.

  2. 2020 De ciksa bile bizim gucumuz yetmez ama özellikler süper.