1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. 5 Adımda İkinci El Araç Testi

5 Adımda İkinci El Araç Testi

5 Adımda İkinci El Araç Testi

İkinci el bir araç alırken dikkat edilmesi gereken bir takım unsurlar vardır. Bu ayrıntılara dikkat etmemeniz durumunda sorunla karşılaşmanız da olası nedenler arasında yer alır. Bir aracı gerçek piyasa değerinin çok üzerinde ya da değerinde alabilirsiniz. Bunun içinde satın aldığınız bir aracın ne durumda olduğunu bilmek için 5 adımda ikinci el araç testi konulu makalemizi okumanızı tavsiye ederim. Amacımız siz araç satın aldıktan sonra zor durumda kalmamanız ve daha iyi bir tercih yapabilmenizi sağlamaktır.

İşte dikkat etmeniz gereken o adımlar:

1

TEST 1: Ekstra harcamalar olabilir.

Bir araç alırken bütçe hesaplaması yapmak önemlidir. ikinci el bir araç alırken genelde ekstra masraflar çıkacaktır. Bunun içinde satın alacağınız araç için ekstra bir bütçe ayırmanızı tavsiye ediyorum. Buna sigortalar, kasko, vergi dahil.

2

TEST 2: Doğru aracı seçmek.

Bütçe belirlemesinin ardından öncelikli olarak hoşunuza giden markaları inceleyin ancak bir marka üzerinde takılı kalmamanızı tavsiye ederim. Öncelikli olarak alacağınız aracın size nasıl fayda sağlayacağını iyi düşünün.

3

TEST 3: Aracın piyasa değerini öğrenin.

Aracı görmeye gitmeden önce seçtiğiniz aracın piyasa değerini öğrenin. Araştırmış olduğunuz bilgiler doğrultusunda aracı görürseniz pazarlık yapma eliniz daha kuvvetli olacaktır.

4

TEST 4: Satıcı ile iletişime geçin.

Beğendiğiniz aracın sahibi ile telefonla iletişime geçin ve ilk olarak şu soruları ona yöneltin.

  • Aracı neden satmak istiyorlar?
  • Ne zamandan beri aracı kullanıyorlar?
  • Önemli bir kaza var mı? Hiç hasarı oldu mu?
  • Araç genel olarak ne durumda?
  • Motor durumu nasıl?
  • Son bakımı ne zaman yapıldı ve hangi parçalar bakıma alındı?
5

TEST 5: Aracı mutlaka gözünüzle görün.

Aracı gündüz görmeye gidin gün ışığında kusurları görebilmeniz daha kolay olacaktır. Aracın kaportasını ve bagaj kapağını açın. Tüm parçaların aynı renkte olup olmadığına dikkat edin

Yorum Yap

Yorum Yap