1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Airmatic Nedir? Nasıl Çalışır ?
Trendlerdeki Yazı

Airmatic Nedir? Nasıl Çalışır ?

Airmatic Nedir? Nasıl Çalışır ?

Airmatic, otomobil üreticisi mercedes firmasının ayarlanabilir havalı süspansiyon adı verilen sisteminin adıdır. Airmatic nedir? Süspansiyon sistemi üzerinde yol, hız ya da yük şartlarına göre, süspansiyon sistemi yani amortisör özelliği sert ve yumuşak olarak ayarlanabilir, aracınızın yüksekliği değiştirebilirsiniz. Bu işlem hem manuel butonla tercih edilebilir olarak ayarlanabilir, hem de isteğe bağlı olarak otomatik olarak yapılabilir. Airmatic yarı aktif süspansiyon sistemi de denilebilir. Kullandığınız araçlarda gidilen yolların durumuna göre araç içinden bir düğme yardımı ile aracı yukarı ve aşağı hareket ettirebilme olanağı sunar. BU sistem ile araç yaklaşık 25mm yukarı ya da ağı indirebilirsiniz. Bozuk olan yollarda işinize yaracak kullanışlı bir sistem. Gidilen yolun durumuna göre aracınızın daha iyi yol tutmasını sağlayan bu sistem ile kendinizi daha güvende hissedebilme olanağı sunuyor.

Airmatic Nasıl Çalışır?

Airmatic sistem teknolojisi ile üretilen tüm araçlarda aracın sürücüleri, aracın içinde oldukları zaman genellikle konsol kısmında yer alan bir düğme sayesinde çalıştırabilirler. Airmatic nasıl çalışır? Örneğin gidilen bozuk bir yolda aracınızın hasar görmesini ya da altının yere sürtmesini engellemek için kullandığınız aracı biraz yukarı kaldırabilirsiniz.

Airmatic avantajları bu sayede semine sürtmeden ve aracınız hasar almadan yolunuza devam edebilirsiniz. Zemini gayet düzgün olan ve hızlı sürüş keyfi yaşamak isteyenler için sistemi devreye sokarak aracınızı zemine yaklaştırıp daha hızlı bir sürüş yaşayabilirsiniz. Çünkü aracınızın alt kısmına giren rüzgâr miktarı azalmasından dolayı aracın performansını da doğrudan etkileyecektir. Ayrıca araç rüzgâra direnci daha az olacağı için yakıt tüketimini de olumlu yönde olacaktır.

Airmatic ( Havalı Süspansiyon )

Air ve Airmatic Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bu süspansiyon sistemleri hem isim olarak hem özellik olarak birbirlerine birçok yönden benzerlik gösterir. Ancak bu iki sistemde birçok yönden de ciddi farklar bulunmaktadır. İlk olarak airmatic süspansiyon aracın tamamen standart donanımında bulunan bir özelliktir. Bu sistem araçlara sonradan eklenemez veya çıkartılamaz. Air süspansiyon sistemi ise araçlara sonradan eklenebilmektedir.

Seviye Sensörü

Ayarlanabilir süspansiyon sistemi aracın yerden yüksekliğini algılayan buna göre işlem yapan sensöre denir. Aracın seviyesi durumu aracın ön sağ ve sol, aracın arka köprü tarafından ölçülür. Seviye sensörleri araca 2’şer adet bağlanmıştır.

Yorum Yap

Yorum Yap