1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Akıllı Park Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?
Trendlerdeki Yazı

Akıllı Park Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Akıllı Park Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?
1

Yeni teknolojilerle bezenerek üretimi gerçekleştirilen otomobiller bir önceki muadillerine göre daha güvenli, konforlu olmakta ve daha fazla yeni özelliği bünyesinde barındırmaktadır. Bu devinim, her sene kendini geliştirip daha ileri seviyeye taşıyacak şekilde devam etmekte ve çağın gerektirdiği yeni çözümler karşısındaki ihtiyaca cevaplar vermektedir.

Park Sorunu ve Üretilen Çözümler

Şehir yaşamının getirdiği günlük zorluklar içerisinde kuşkusuz trafik yoğunluğunun yarattığı sorunlar gibi, araç için park yeri bulmak ve park etmek de bir o kadar sorun haline gelmiştir. Bu sorun küçük araçlarda bile ortaya çıkmaktadır.

Kısaca özetlenecek olursa, geliştirilen yeni teknolojilerin getirdiği bir sonuç olarak, otomotiv sektöründe üretilen araç gövde ve diğer parçaları daha fazla yer kaplamaya başladığından, park esnasında aynalar üzerinden araç takibinde zorluklar yaşanabilmektedir. Aynı durum bir o kadar da yeni ehliyet almış acemi sayılabilecek şoförler için de ortaya çıkmaktadır. Günlük yaşam içerisinde çok fazla karşılaşılan bu duruma bir çözüm olarak, akıllı park sistemi dediğimiz park yardım sistemleri geliştirilmiştir.

Yardımcı Park Yardım Sistemleri

Akıllı park sisteminin diğer yardımcı park sistemlerinden farkı, park esnasında gerekli olabilecek hareket hamlelerini otomatik veya yarı otomatik bir şekilde gerçekleştirebilme teknolojisidir. Akıllı park sistemlerinin içinde, birçok alt başlık halinde park etmeye yardımcı özellikler sıralayabilmek mümkündür. Geri görüş kamerası, bu noktada araç içinde park etmeye yardımcı en önemli opsiyonlardan biri haline gelmiştir.

Kamera vesilesiyle aracın arkası rahatça görülebilmekte ve yapılacak hamleler çok daha rahat bir şekilde gerçekleşmektedir. Tam bu esnada park sensörleri de araç kullanıcısının oldukça işine yarayacak bir diğer önemli yardımcı özelliktir. Park sırasında yaklaşılan engellerin mesafelerini hesaplayarak araç içinde sinyaller şeklinde uyarı vererek şoförün parkı kontrollü bir şekilde gerçekleştirmesini sağlar.

Akıllı Park Sistemi ile Yeni Bir Sürüş Anlayışı

Akıllı park sisteminin ise tüm bu yardımcı özelliklerin daha da geliştirilerek, sürücü için son derece avantajlı bir teknolojik gelişme olarak tanımlanması mümkündür. Bu sistemlerde, daha önceden geliştirilmiş olan yardımcı özellikler sayesinde, park edilecek alan hesaplanarak sürücüye aracın belirtilen park alanına sığıp sığmayacağının bilgisinden, kendi algoritmasıyla direksiyonu yöneterek park hizasını sağlamasına kadar birçok özellik bulunmaktadır. Pedal kullanımı yine sürücüye ait olan bu teknolojide, sistem üzerinde sürücü için hangi pedallara basılması gerektiği bilgisi verilmekte ve sürücü bu sistem tarafından yönlendirilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Hususi Ve Ticari Araç Arasındaki Farklar Nelerdir? başlıklı makalemizde Hususi araç, Hususi ve ticari araç farkı ve Ticari araçlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap