1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Aktif Silindir Teknolojisi Nedir? Nasıl Çalışır?

Aktif Silindir Teknolojisi Nedir? Nasıl Çalışır?

Aktif Silindir Teknolojisi Nedir? Nasıl Çalışır?

Teknoloji sürekli ilerlerken araba sektörü de payına düşeni fazlasıyla almaktadır. Geliştirilen otonom sürüş, hibrit motor, yolda tutuş sistemleri vb. birçok teknolojinin yanında bir de aktif silindir kapatma teknolojisi de yer almaktadır.

Aktif Silindir Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Aktif silindir kapatma teknolojisi yüksek yakıt tüketiminin daha aşağıya çekilmesi için kullanılan ve sabit düşük hızlarda (çoğu üretici 120km/s hızdan aşağıda çalıştığını söylemekte) devreye giren, silindirlerin bir kısmını devre dışı bırakarak motora daha az yakıtın girmesini sağlayan akıllı bir sistemdir. Daha ayrıntılı bilgi vermek gerekir ise motorun daima yüksek güçte çalışması gerekmez.

Az yüklü iken otomobil tam gaz kullanması gerekmediği için motordaki silindirlerin bir kaçını kapatır. Bu sistem motor beynini, gaz kelebeğini, dişlileri, sürüş hızını vb. izleyerek kapatılması gereken silindirlerin ne zaman kapatılması gerektiğine karar verir.

Aktif silindir teknolojisinin tek görevi yakıt tüketiminin düşürülmesi değildir. Bir diğer görevi yakıt tüketimi düşürülür iken bu işi arabayı kullanan ve arabanın içindeki diğer yolculara fark ettirmeden yapmaktır.

Aktif Silindir Teknolojisinin Faydaları Nelerdir?

En önemli faydası tabi ki yakıt tüketiminin düşürülmesidir. Kullanıcının kullanım sitiline bağlı olarak yakıt tüketimi aktif silindir kapatma teknolojisi olmayan araçlara göre %7 ile %25 arası düşmektedir. Hızlanma ile ilgili olarak bir dezavantaj oluşturmamaktadır. Çünkü aktif silindir kapatma teknolojisi güce ihtiyaç olmadığı zamanlarda devreye girer iken güce ihtiyaç duyulduğu anda devre dışı bırakılmaktadır.

Aktif Silindir Teknolojisinin Zararları Nelerdir?

Aktif silindir kapatma teknolojisi daha yolun başındadır yani bebek teknoloji sayılır. Bunun için bazı sıkıntılı durumları olabilir. Bunlardan ilki düşük hızlarda (50km/s hızın altında) arabanın titremesidir. Bu sorun daha çok ilk defa aktif silindir kapatma teknolojisi kullanılan ve daha çok motorinli (dizel) arabalarda karşımıza çıkmaktadır. Bu surunun da iyileştirmesi maalesef sorunlu araba için imkansızdır. Bir diğer sıkıntı ise silindirlerin istenildiği zaman açılıp kapatılamaması sorunudur. Bu sorun genellikle arabanın beyninde meydana gelir. Bu sorunu çözmenin iki yolu vardır. İlk çözüm beynin tamir edilmesi, ikincisiyse beynin değiştirilmesidir

Yorum Yap

Yorum Yap