1. Ana Sayfa
 2. Otomobil Haberleri
 3. Aküsü Biten Araba Nasıl Çalıştırılır? Aküsü Biten Araba Çalıştırma Yolları
Trendlerdeki Yazı

Aküsü Biten Araba Nasıl Çalıştırılır? Aküsü Biten Araba Çalıştırma Yolları

Aküsü Biten Araba Nasıl Çalıştırılır? Aküsü Biten Araba Çalıştırma Yolları

Otomobil sahipleri zaman zaman araçlarının aküsünün bitmesinden dolayık araçlarını çalıştırma konusunda başarısız olmaktadır. Araçlardaki akünün bitmesinin nedenleri oldukça çeşitlidir. Bu durum, doğrudan aküde meydana gelen bir sorundan kaynaklı olabileceği gibi, araç farlarının açık unutulması gibi küçük sorunlardan da kaynaklanabilmektedir. Bundan dolayı kişilerin hem dikkatli olması hem de aküsü biten araba nasıl çalıştırılır konusunda daha önceden bir bilgi birikimine sahio olması gerekmektedir.

Şuan bakıldığı zaman aküsü biten bir arabanın çalıştırılması için, araç modeline ve özelliklerine bağlı olarak 2 farklı yöntemin ağırlıklı olarak kullanıldığı görülmektedir. Bunlardan ilki, aküsü bitmemiş yani yürür halde olan bir araçtan takviye yapma işlemidir. Diğeri ve en çok kullanılanı ise, halk arasında vurdurma olarak bilinen yani aracı iterek çalıştırma işlemidir. Ancak, bu yöntem, artık araçların beyin aksamına zarar verdiğinden dolayı her otomobilde uygulanamamaktadır.

Aküsü biten araba nasıl çalıştırılır konusunda ilk olarak takviye işleminden söz etmemiz doğru olacaktır. Kişilerin yapacakları takviye işleminde dikkat edecekleri noktalar şu şekildedir.

Akü Takviye İşlemi
 • Takviye işleminde araçlar ve aküler yan yana olacak şekilde hizalanmalıdır.
 • Aküler üzerinde bir artı bir de eksi olarak belirtilen iki kutup olacaktır. Takviye kablosunda bulunan artı ucu artı kutuba, eksi ucu da eksi kutuba bağlamalınısız.
 • Aküsü sağlam olan aracı çalıştırın ve rölantide bekletin.
 • Takviye kablosunun diğer ucunu ise diğer aracın akü başlıklarına bağlayın. Burada yine artı kutup eksi kutup noktalarına dikkat etmelisiniz.
 • Kısa bir süre bekledikten sonra, doğrudan aküsü bitmiş aracı çalıştırın. Ancak, çalıştırma işlemi sonrasında hemen stop etmeyin. Burada aküsü bitmiş olan araç çalıştıktan sonra bir süre gaz vermeniz gerekmektedir.

Hemen hemen her araçta bulunan akü takviye kablosu ile aküsü biten araba nasıl çalıştırılır konusunda yapılması gerekenler bu şekildedir. Arabayı vurdurarak yani ittirerek çalıştırma işlemi konusunda ise, çok daha dikkatli olunmalıdır. Eğer arabanızın beyin aksamı varsa, bu yöntemi kesinlikle uygulamamalısınız. Eğer eski tip bir araca sahipseniz doğrudan uygulayabilirsiniz. Bunun için yapılması gerekenler ise şu şekildedir.

 • Aracı kolay bir şekilde itilecek yöne çevirin.
 • Araç kontağını açık hale getirin ve ittirme işlemi başlatılsın.
 • Araba hareket edince debriyaja basın.
 • Koşma hızına ulaşıldığında vitesi 2’ye getirin ve ayağınızı debriyajdan yavaşça çekin.
 • Araba silkelenmeye başladığında ise hafifçe gaz verin.
Yorum Yap

Yorum Yap