1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Anlamını Az Bildiğimiz Trafik Levhaları ve Açıklamaları

Anlamını Az Bildiğimiz Trafik Levhaları ve Açıklamaları

Anlamını Az Bildiğimiz Trafik Levhaları ve Açıklamaları
1

Her geçen gün trafikteki araç sayısının artmasıyla birlikte, sürücülerin güvenli yolculuk yapmak için sahip olması gereken dikkat düzeyi de o kadar artmaktadır. Çünkü bilindiği üzere trafik kazalarının en önemli nedenleri, dikkatsizlik ve kurallara uymamaktır. Trafik kuralları, trafikte düzeni ve güvenliği sağlayan ve her sürücünün bilmesi gereken kurallar bütünüdür. Bu kurallar araç sürmeden önce alkol alınmaması gerektiğinden, sürüş anında trafik levhalarına uygun hareket etmeye kadar uzanan geniş bir yelpazede yer alır.

Trafik İşaret Levhaları Gruplandırması

Trafik işaret levhaları, trafik içerisindeki işlevlerine göre 6 gruba ayrılmıştır. Bunlar; trafik tanzim işaretleri, durma ve park işaretleri, bilgi işaretleri, trafik uyarı işaretleri, yatay işaretleme ve yeni standart trafik işaretleridir.

Az Bilinen Levha Anlamları

Kırmızı çarpı ve altında yer alan yarım çarpı işareti kontrolsüz demir yolu geçidi uyarısıdır. Dikey beyaz çubuk içine yerleştirilmiş paralel yatay kırmızı çubukların yan yana iki tane olması demiryolu hemzemin geçit yaklaşımını haber verir. Siyah zemin üzerine yerleştirilmiş sarı büyük oklar, dönüş adası ek levhası anlamına gelir. İçi boş siyah çember içinde çapraz siyah çizgi, tüm yasaklama ve kısıtlamaların sonu anlamına gelirken, turuncu kamyon kasası ve altında yer alan yön işaretinin olduğu levha, tehlikeli madde taşıyan taşıtların izleyecekleri mecburi yönü gösterir. Zemini kahverengi olan ve ucu sağ veya solu gösteren levha, turistik mahalde kavşak içi yön levhasıdır. Mavi zemin üstüne işaretlenmiş siyah beyaz yatak, otel veya motel anlamına gelir. Fosforlu yeşil üzerine işaretlenmiş beyaz yol üstüne çizilmiş kırmızı çapraz çizgi otoyol sonu demektir. Siyah baklava dilimi içine yerleştirilmiş sarı baklava dilimi üzerine çizilmiş çapraz siyah kalın çizgi ana yolun sonuna gelindiğini gösterir. Üç tane arabanın arka arkaya gösterildiği işaret levhası trafik sıkışıklığı anlamına gelirken, mavi ve beyaz zemin üzerinde yer alan “i” harfi, turizm danışma demektir.

Yorum Yap

Yorum Yap