1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Anti Patinaj Sistemi Nedir?
Trendlerdeki Yazı

Anti Patinaj Sistemi Nedir?

Anti Patinaj Sistemi Nedir?

Araçların birçok farklı gelişim ile bambaşka özelliklerle karşımıza çıktığı bugünlerde, özellikle 2000 yılından itibaren piyasaya sürülmeye başlanan araçların birçoğu farklı avantajları bünyesinde barındırmaktadır. ASR olarak adlandırılan Anti Patinaj Sistemi, yaklaşık 20 senedir düzenli olarak sürücülerin hayatında yer alan önemli bir unsurdur. Özellikle yeni sürücülerin en çok problem yaşayabildiği alanlardan biri olan yoğun trafikte kalkış yapma durumu, çoğu zaman bu kişilerin paniklemesine neden olmaktadır. Anti Patinaj Sistemi ile birlikte araçların tekerleklerinin patinaj yapmasını engelleyen bu sistem, son derece beğenilen ve kolaylık sağlayan bir düzenleme hareketi sayılabilir.

Anti Patinaj Sistemi Çalışma Şekli

Patinaj, araçların kalkış işlemi sırasında hız etkileme konusunda birebir başrole sahip bir kavramdır. Özellikle yoğun trafik altında hızlı kalkış yapmak isteyen sürücüler, ASR olan araç kullanımı tecrübesi yaşadığı taktirde birçok avantajdan yararlanabilir. Tekerlerin anlık dönme hızlarını hesaplayan bir sistem olan ASR ile birlikte bu patinaj önlenerek aracın hızlı kalkış yapması sağlanır. Bunun yanı sıra ASR bulunmayan araçların patinaj probleminin önüne geçilmediği durumlarda lastik ömrü fazlasıyla azalmakta, sürücüler maddi açıdan zararlara uğrayabilmektedir.

Anti Patinaj Sisteminin Faydaları Nelerdir

Anti Patinaj Sistemi olan araçlar birçok maddi külfeti erteleme imkanına sahiptir. Sürücülerin Anti Patinaj Sistemi ile deneyimledikleri maceralar, yol tutuşunu fazlasıyla etkilemektedir. Özellike zorlu hava şartlarında ve kaygan yollarda araçların sürüş kolaylığı içerisinde gitmesini sağlamaktadır. Patinaja maruz kalan lastiklerin ömrünü daha kısa sürede tükettiği bilinirken, bu sisteme sahip olan sürücülerin lastikleri çok daha uzun seneler boyunca kolaylıkla kullanabilecekleri lastikleri sayesinde maddi külfetten kurtulur. 4 mevsim için de güvenli sürüş vaat eden bu sistem, ayrıca araçlara çok kolay bir biçimde yerleştirilmesinden dolayı da oldukça kısa bir süre içerisinde araca temin edilir.

Yorum Yap

Yorum Yap