1. Ana Sayfa
 2. Otomobil Haberleri
 3. Araba Alınırken Bilinmesi Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
Trendlerdeki Yazı

Araba Alınırken Bilinmesi Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araba Alınırken Bilinmesi Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Araç alırken mağduriyete uğramak istemiyorsanız öncelikle arabalardan birazda olsa anlamanızın size büyük ölçüde fayda sağlayacaktır. Marka, model, hangi markanın kaç model aracı tutuluyor, hangi modeli daha sağlam bu tarz bilgiler sıkıntılara düşmenize engel olacaktır. Zor aşamalardan biri olan hangi marka araba alacağım düşüncesi her kafadan bir ses çıkacağı için bu soruyu sadece kendinize sorun aksi halde kafanızda milyonlarca soru işareti oluşur. Örnek verecek olursak: bir araba beğendiniz yorumlardan birisi, o çok yakar, o araba sağlam değil, pek konforu yok gibi aklınızı meşgul edecek bir sürü soru işareti kafanızda yer edecek ve araba almakta güçlük çekeceksiniz.

İlk yapmanız gereken şey bir bütçe belirleyip o fiyat üzerinden araç bakmak marka olarak da kafanızda ki model netse işiniz daha kolay, artık daha detaylı olarak aracınızı inceleyebilirsiniz. Mesela herhangi bir sitesinden bir araç beğendiniz bu aracın hoşunuza giden özelliklerine bakabilirsiniz klima var mı, konforu nasıl, yol tutuşu iyimi, ABS, ARS, hidrolik direksiyon aklınıza gelebilecek daha birçok teknolojik yeniliklere bakmanız sizi daha tatmin edecektir. Aracı almaya karar verdiniz diyelim ama hala sorunlar bitmedi bakmanız gereken birkaç şey daha var.

Aracı beğendiniz Şimdi Ne Yapmalısınız?

Öncelikle beğenmiş olduğunuz aracın hasar geçmişini, araç detay bilgilerinin, uzman raporuna göre varsa eğer değişen parçasını, kazaya karışmışsa kaza tespit raporu ve hasar kayıtlarını istediğiniz aracın plakasını 5664 kısa mesaj atarak 7 TL karşılığında öğrenebilirsiniz. Eğer kısa mesaj bilgileri sizi tatmin etmediyse aracı ekspere sokabilirsiniz aracın orijinal km’sini, değişen ve boyasını 15 dakikada çıkan raporda araç ile ilgili tüm sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz yaklaşık bununda maliyeti 100 TL’dir. Önemli olan bir diğer unsurda aracın motoru bunun için ise tanıdığınız ya da güvendiğiniz bir motor ustasına götürüp baktırmak çıkan sonuçlar olumlu olması durumunda aracınızı alırken gönlünüz daha rahat olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (12)

 1. Araba alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda gerçekten güzel bir yazı olmuş. Ama bana göre ekspertizearabayı soksalar bile ekspertizler bu işi tam yapamıyor. Nedense güvenemiyorum.

 2. Bütce sorunu olup araba almayı hala düşünen varsa biraz fazla düşünmüş 🙂 Bu sene başlarında 2017 model sıfır araba alınmalıydı. Şayet fiyatlar resmen uçtuuu 🙂

 3. 11 ay önce

  Teşekkürler Yararlı Bilgiler Mevcut.

 4. 11 ay önce

  Otomobil almadan önce mutlaka okunmalı bende ileride otomobil alıcağım bazı bilgiler edinmiş oldum.

 5. 11 ay önce

  ilk kez araba alacaklar için gerçekten bilgilendirici kısa ve öz bir yazı olmuş. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

 6. 11 ay önce

  Bilgiler için çok teşekkür ederim, bir çok detaya girmişsiniz. Araba konusunda ister istemez böyle bilgilere ihtiyacımız var.

 7. 11 ay önce

  Hayalini kuruyoruz arabaların sürekli ama ah ah nerede para ben 20 sene çalışsam anca belki alırım ama nerde

 8. 11 ay önce

  Çok önemli ve atlanılmaması gereken bilgiler içermekte araba almadan önce mutlaka bakılması gerek.

 9. Bende araç kiralama işi ile uğraşıyorum. Haberleriniz ve verdiğiniz bilgiler gerçekten yararlı. teşekkürler.

 10. Araba piyasası gerçekten bu sene fazla yükseldi, fiyatlar ne zaman düzelir ne zaman güzel bir arabaya sahip oluruz diye sürekli düşünüp duruyoruz…

 11. Araba piyasası gerçekten bu sene fazla yükseldi, fiyatlar ne zaman düzelir ne zaman güzel bir arabaya sahip oluruz diye sürekli düşünüp duruyoruz…

 12. 11 ay önce

  Arabanın kazalı olup olmadığını anlamak için pratik bir ipucu vereyim. Araba arkadan darbe almışsa bagaj içindeki örtüyü kaldırıp metal bölüme bakın parlaksa boyalıdır ya tamir görmüş ya değişmiş demektir. Önde de kaput altındaki boyalı bölümlerin parlak olmaması gerekir. Çünkü bu parçaların orjinalleri ise cilalanmaz yani mattır.