1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Trendlerdeki Yazı

Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gereken birçok önemli nokta bulunmaktadır. Aslında ikinci el otomobil almak mayınlı bir yolda mayına basmadan hedefe ulaşmak gibidir. Bu yüzden çok dikkat etmeli ve bu süreçte baktığınız otomobillerin cazibesine kapılmadan hareket etmelisiniz. Aceleci davranmamak ve birçok konuda araştırmacı olarak önleminizi önceden almalısınız.

Araç almak için öncelikle bütçenize göre online ilan sitelerinden araçları tek tek inceleyebilirsiniz. Size yakın olan araçları tercih ederseniz elbette yol ve diğer giderleriniz daha makul olacaktır. Ancak çok uzak bir şehirden araba almak içinde satıcıyla iyi bir konuşma ile mümkün olabildiğini de belirtelim. İlanları tek tek incelerken almak istediğiniz araç marka ve modeline göre karar vererek aracın yaşı, km durumu ve dizel, benzinli seçeneklerine göre karar vermelisiniz.

Dizel bir araç alacaksanız mümkünse 120 bin km yi geçmiş araçlardan uzak durun. Dizel araçlarda eğer otomobil çok temiz kullanılmamışsa 120 bin km den sonra masrafınız bir hayli fazla olabilir. Özellikle motor arızası durumunda benzinli bir araca göre yüklü miktarda masrafınız çıkabilir. Benzinli araçlar ise dizeller kadar dikkat istememekte ve çok daha yüksek km de kadar dayanabilmektedir. Ancak benzinli araçlarda da LPG kullanımı motorun yıllar içerisinde ömrünü kısaltabilmekte, beygir gücünü düşürebilmektedir. Bu yüzden düşük km araç seçimi öncelikle dizellerde çok önemli olup benzinli araçlarda nispeten biraz daha toleranslı olmaktadır.

Aracın üretim yılı ve yola çıkış tarihi oldukça önemli. 150 bin km de olan bir araç ile 40 bin km olan bir araç kullanıcı hatasından dolayı aynı yıpranma payına sahip olabiliyor. Fakat yıllarca kapalı otoparkta muhafaza edilerek kullanılan bir araç ise durum farklı olacaktır. Bunu anlamak mümkün olmamakla birlikte satıcı sizi ikna etmek için elbette süslü sözler kullanabilir. 20 yıllık bir aracın boyasında, koltuklarında ve motorunda çok az kullanılsa bile yıpranmalar gerçekleşecektir. Çok ufak yaştaki araçlarda ise MTV sizi üzebilir.

Taksi çıkması olan araçlardan ve kiralık araç olarak kullanılmış otomobillerden uzak durun. Kiralık araç olarak kullanılan modellerle, taksilerde kullanılan modeller zaten bellidir. Bunlarla ilgili boya durumu da zaten aracı ele verecektir. Her gün farklı kişilerden tarafından kullanılan kiralık araçlardan artık hayır gelip gelmeyeceği bilinmezken, her gün trafikte zorlu bir geçmişi olan taksi çıkması araçlar sizi üzmeye müsaittir.

Araç kaza durumunu sms ile kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Çok fazla ufak kazası olan araçtan uzak durun. Zira kazalar ufak olmasına rağmen acemi bir kişinin elinden geçtiğini anlamak mümkün. Büyük kazalı araçlarda size sıkıntı yaratabilir. Yine de ilginizi çekebilecek bir otomobil ise kazanın şase ve direklerde oynamaya neden olmadığından emin olun.

Otomobillerde boya ve değişen durumu aslında birçok konuda size fikir verecektir. Tavanda boya olan bir aracın takla atma olasılığı bulunduğu gibi kaputta boya ve işlem olan aracın önden büyük bir kaza yapmış olma ihtimali de yüksektir. Genellikle çamurluk değişimi çok önemsenmez. Ancak çamurluk değişmiş ise yine ön taraftan büyük bir kaza gerçekleşmiş olabilir ancak kaputu ıskalayarak araç bir yere çıkmış ve alttan darbe alarak motoru zedelemiş olabilir. Bunu bilmek için çok ince detaylarına kadar ustanızın incelemesi ya da gerçekten güvendiğiniz bir ekspertiz şirketine gitmelisiniz. Fakat ekspertizi sadece para kazanmak için açılmış ve araçla ilgili garantiyi 24 saatliğine veren firmalara değil, işini gerçekten profesyonel olarak yapan markalaşmış ve gerçek ustalarla çalışan ekspertiz şirketlerini tercih etmelisiniz.

Yolda bayanların araba kullanımıyla ilgili yakınır ve kimileri ise dalga bile geçebilir. Ancak araba satın alırken bayandan, doktordan, memurdan vs kelimeleriyle etkileniriz. Hangi cinsiyet ya da meslekten olursa olsun her kişinin otomobil kullanım şekli ve kişiliği farklıdır. Kesinlikle araç alırken mesleğe veya cinsiyete göre karar vermeyin. Genel olarak yaşı genç olan kişilerin aracı daha hor kullandığı düşüncesi doğru çıkabilmektedir. Fakat günümüzde genç olup gerçekten aracına değer veren temiz kullanan kişilerde mevcuttur. Bu yüzden kişinin kendisiyle yüz yüze konuşmanızda aracı nasıl kullandığını anlamanız daha mümkün olacaktır.

Otomobili almaya karar verirken, klimanın çalışıp çalışmadığına, teybine, cam açma kapama tuşlarıyla cam otomatiğine, sileceklerin durumuna, koltukların ayarlarında sıkıntı olup olmadığına, hava yastıklarının tam anlamıyla daha önceden açılmadığına, direksiyon sertliği ve aracın sağa ya da sola çekip çekmediğine, lastiklerin durumuna, soğutma sisteminin iyi bir şekilde çalışıp çalışmadığına ve son olarak bir süre deneyerek akünün ne kadar süre dayandığına, cabrio bir araç ise aracın su alıp almadığına bakmalısınız. Bu ince detaylar sonrasında başınıza iş aşmaması açısından önemli olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap