1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Araba Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
Trendlerdeki Yazı

Araba Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Arabanızı satın alırken dikkat edilmesi gereken, altın değerinde bilgileri sizlere veriyoruz.

Araba Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bazılarınız araba satın almak için tecrübeli olsa da bazılarınızın henüz araba alırken incelenmesi gereken şeylere dair bir fikri olmayabiliyor. Şimdi Araba satın alırken hem verdiğiniz paraya değmesi hem de sizin için en kullanışlı araba nasıl olur bunları inceleyeceğiz.

Kullanım Sebebi

Arabaları incelemeden önce satın alacağınız arabayı ne sebeple kullanacağınızı tam olarak tespit ediniz ve bundan sonra arabaların marka ve modellerini araştırmaya başlayınız. İncelemeye başlamadan önce, Kaç yıl kullanacaksınız? Uzun mesafe mi Yoksa kısa mesafe mi kullanacaksınız? Konforunuzu etkileyen unsurlar neler? Bu gibi soruları göz önünde bulundurmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Bütçe

Araba satın almadan önce ayırdığınız para miktarıyla zaten bazı arabaları elemiş olursunuz. Eğer düşündüğünüz bir model varsa öncelikle o modeli araştırmaya başlayınız. Diğer dikkat etmeniz gereken hususlar ise arabanın yaktığı yakıt miktarı, ileride satmak istediğinizde arabanın satış piyasası ve motor hacmi olmalıdır.

Ek Masraflar

Arabayı satın aldığınızda muhtemelen aracın bazı ek ücretlerinden bahsedilmez. Arabanın kasko masrafı gibi bazı ücretler siz hiç farkında olmadan faturanıza eklenebilir. Bunun dışında aracınızın yedek parça desteğine de bakmalısınız. Bazı araçların yedek parçaları çok zor bulunuyor veya çok pahalı olabiliyor. Satın almadan önce bunu yetkililere sorabilir veya internetten araştırarak da öğrenebilirsiniz.

Fonksiyonellik

Her arabanın kendisine özgü özellikleri bulunmaktadır. Bazı arabalar yaptığı hızla bazı arabalar yol tutuşlarıyla bazılarıysa teknolojik birtakım farklılıklarıyla ön planda olurlar. Sizin yapmanız gereken kendinize ve ailenize en uygun özellikleri bulunan arabayı filtreleyip seçmek.

Arabayı Satın Alma Zamanı

Arabayı satın alacağınız yer ve zamanın büyük önemi vardır. Tanıdığınız bir galeri varsa buradan başlayabilirsiniz. Arabayı satın aldığınız yerin iyice aydınlık olmasına dikkat ediniz. Gece ve karanlık ortamlarda incelemekten çekininiz. Aracın garanti belgesi, faturası ve kullanım kılavuzunun eksiksiz olmasına özen gösteriniz. Satın almadan önce test sürüşü yapmak fikirlerinizi değiştirecek nitelikte olabileceğinden kesinlikle bunu yapmalısınız. Boya kontrolü yaptırmayı unutmayın çünkü her araba sıfır boyayla gelmemiş olabiliyor. Hava yastıklarını ve emniyet kemerlerinizi de inceleyiniz. Model yılını ve şasi numarasını kontrol etmenizin de önemi vardır.

Bir önceki yazımız olan Arabada Bebek Koltuğu Seçimi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Bebek koltuğu ve Bebek koltuğu seçimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap