İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Araba Alırsam Ne Gibi Masraflar Olur?
Trendlerdeki Yazı

Araba Alırsam Ne Gibi Masraflar Olur?

Araba Alırsam Ne Gibi Masraflar Olur?

Araba almak isteyen birçok kişinin aklına takılan soruların başında gelen araba alırsam hangi masraflarım olur? Sorusunu sizler için detaylı olarak araştırdık. Özellikle günümüzde bir otomobil sahibi olmak artık ihtiyaç haline geldi. Ancak ülkemizde araç sahibi olmak beraberinde birçok sorumluluğu da getirmektedir. Özellikle vergiler ve diğer masrafları kaldırmak için oldukça yüklü miktarda gelirinizin olması gerekiyor. Bu makalemizde orta seviyeli bir araç aldığınızda aylık masraf giderlerinizi hesaplayarak araba almak mı yoksa ihtiyaç olduğunda kiralamak mı daha mantıklı bu konuyu ele alacağız.

Ekspertiz Masrafı

Araç alırken ilk masrafınız ekspertiz veya ustaya ödemeniz gerekecek olan paradır. Otomobil alırken boya durumu, motorun durumu ve aracın diğer sorunları var mı yok mu baktırmanız gerekecek. Bunun için en güvenilir yol ekspertiz olmaktadır. Normal bir sanayi ustası elinden geldiğince bakacaktır. Fakat boya ve değişen konusunda kesin bir bilgi veremezken, ekspertiz firması size garantili hizmet sunacak ve aracınızda belirttiği dışında bir şey çıkması durumunda tazminat vermeyi garanti edecektir. Ekspertiz masrafı günümüzde 200 TL ile 400 TL arasında değişmektedir. Ortalama 250 TL olarak kabul edelim.

Noter Ücreti

Aracı beğendiğinizi, ekspertiz raporunuzda istediğiniz dışında bir sorunla karşılaşmayarak ilk araçta şansınız yaver gittiğini düşünerek ilk aracı almaya karar verdiniz. Direk Noter masrafını hesaplasanız iyi olacaktır. Çünkü noterde alım satım işlemlerinde bedeli alıcı ödeyecektir. 2018 yılı itibariyle 180 TL olan noter ücretini söyledikten sonra devam edelim.

İlk Bakım Ücreti (Sıvı Bakımı)

Sıra geldi aracı aldıktan sonra akü, lastik, varsa lpg bakımı, yağ, su filtre bakımları ve klima gazı gibi konuların elden geçmesi gerekiyor. Aldığınız aracın temiz olduğunu ve bu tür masraflardan sadece yağ, su ve filtre masrafınız çıktığını düşünelim ve 500 TL gibi bir tutarla kurtulduğunuzu varsayalım.

Yakıt Masrafı

Hayırlı olsun, artık aracınızla gezmeye başladınız. Yakıt ve otopark masrafınızı otomobilinizin masraflarından saymıyoruz. Ancak kullanıma göre aylık en az 300-500 tl aralığında yakıt ve otopark masraflarınız olacaktır. Gezmeyi çok seven biriyseniz bu oran artabilir. Ama yakıt masrafını işin içine katmıyoruz.

MTV Masrafı

Motorlu taşıtlar vergisi, her aracın yaşı ve motor hacmine göre değişiklik göstermekle birlikte 2010 ve üzeri bir araçta 1300 CC ile 1600 CC aralığında bir aracın yıllık MTV masrafı ortalama 600 TL olmakla birlikte model yılı arttıkça yani yaşı küçüldükçe ve motor hacmi arttıkça fiyat artmaktadır.

Muayene Masrafı

Muayene 2 yılda 1 defa yapılması gereken ve her defasında 250 TL ödemenizi hazırlamanız gereken bir durumdur. Eğer ilk seferinde geçemezseniz ekstra ücret ödemeniz gerekebilir. Aracınızda herhangi bir sorun varsa bunu da yaptırmanız gerekecek. Fakat biz sadece masrafsız bir araca sahip olduğunu ve ilk defasın muayeneden geçtiğini düşünerek 250 TL masrafınız olduğunu kabul edelim.

Sigorta Masrafı

Sigorta günümüzde kişinin yaşına ve daha önceden yaptığı kaza durumuna göre farklılık göstermektedir. Aynı şekilde yaşadığınız şehirde sigortanın artmasına neden olabilmektedir. Günümüzde ilk kez araç alan bir kişinin ödeyeceği minimum kasko tutarı 1100 TL olmaktadır.

Kasko Masrafı

Kasko yaptırmak isteğe bağlıdır. Ancak günümüzde şartlarında aracın çalınma, yanma ve kaza durumunu göz önüne alırsak kasko şart gibi görünüyor. Kasko fiyatı yine sizin yaş, aracın kaza durumu ve şehire göre farklılık göstermekle birlikte, yeni araç alan bir kişinin tam kapsamlı kasko tutarı en az 3.000 TL çıkmaktadır.

Yıllık Bakım Masrafı

Aracın yıllık bakımlarını yaptırmanız gerekecek. Yaz aylarında yaz lastiği, kış aylarında kış lastiği taktırmak isteyecek ve yağ, su, filtre bakımını yılda 1 kez yapmanız gerekecek. Herhangi bir kaza ve aniden çıkabilecek bir masrafınız olmadığını varsayarak 1.000 TL bakım ücretiyle minimum tutar olarak hesaplayalım. Zira baskı balata değişimi, fren balatalarının değişimi gibi birçok farklı masraf sizlerin kapısını çalabilir.

Toplam Masraflar

250 TL Ekspertiz,
180 TL Noter ücreti,
İlk bakım masrafı 500 TL,
MTV yıllık en az 600 TL,
Muayene 250 TL,
Sigorta 1.100 TL
Kasko 3.000 TL

Toplam tutar yıllık 5880 TL yapıyor. Aylık olarak hesapladığınız 490 TL ye denk geliyor. Ortalama aylık 500 TL de yakıt masrafınız olduğunda aylık 1.000 TL gideriniz var demektir. Eğer aracınız baskı balata, fren balatası, beyin arızası gibi ani ve büyük bir arıza vermezse aylık masrafınız ortalama 1.000 TL olmaktadır. Ortalama 100 TL günlük araç kiralama bedelini düşünecek olursak bu fiyatla 10 gün boyunca araç kiralayabilir veya ekonomik durumunuz yani geliriniz iyiyse 1.000 aylık gider sizi çokta sarsmayacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap