1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Araba En Güzel Şekilde Nasıl Temizlenir?
Trendlerdeki Yazı

Araba En Güzel Şekilde Nasıl Temizlenir?

Araba En Güzel Şekilde Nasıl Temizlenir?

Otomobil boyaları maliyetli ve hassas yapıdadır. Fabrikada elektrostatik boyama yöntemi ile boyanır, boyanacak parçaya pozitif elektrik akımı yüklenir boyaya ise negatif akım yüklenir ve bu mıknatıs etkisi yaratır. Boyanın kusursuzca işlemesi için yapılır. Bu işlemler maliyetlidir. Birçok katman atılır. Aynı zamanda Türkiye şartlarında yeniden boyanmış parçalar otomobile ciddi seviyede değer kaybettirir. Yurt dışında bu mantık tam tersine işler. Bir otomobilin boyasını korumak zordur, yıpratmak ise çok kolay. Yanlış bir yıkama işlemi dahi boyanızın görüntüsünü detaylarını bozabilir.

Fırça ile otomobilinizi yıkamanız durumunda yüzlerce kılcal çizik oluşacaktır. Boyanın pürüzsüzlüğünü kaybetmesi demek bu da. Peki otomobil doğru bir şekilde nasıl yıkanmalıdır ? Profesyonel şekilde kusursuz oto yıkama nasıl olmalıdır ? Öncelikle otomobilin yüzeyindeki kaba pisliği ve kiri almak için tazyikli su ile ideal mesafeden genel kir atılır. Eğer bu kaba pislik atılmadan köpük ve fırçayla girişmek gibi bir hata yapıldığı takdirde aracın üstündeki tozları sürtündürmüş oluruz ve yüzlerce derin sayılabilecek kılcal çizik meydana gelir. Bu yüzden dolayı müdahale etmeden önce su ile kaportanın üstündeki tozların gitmesi sağlanır.

Bir sonraki aşama ise ph seviyesi düşük boyayı yıpratmayacak otomobil yıkamak için özel olarak üretilmiş yıkama deterjanları kullanılmış köpük makinesi ile tüm otomobil köpüklenir. Bir müddet kirleri yumuşatması beklenir ve tazyikli suyla durulanır. Genel olarak kaba pisliklerden kurtulmuş oluruz. Bir sonraki işlem ise tekrar köpükle kaplamak. Ardından bu iş için üretilmiş mikrofiber yıkama bezleri yada özel yıkama süngerleri ile hassasca yıkanır. Ve otomobil tekrar durulanır, ve bir müddet kuruması beklenir.

Ayrıca jantlar balatalardan çıkan oldukça sıcak balata tozlarının yapışmasından dolayı kurtulması zor bir tabaka ile kaplanmıştır, bu kirleri kaldırmak için daha güçlü jantlar için olan leke sökücü ürünler kullanılır ve beklenir, jantlara uygun fırça ile detayları hassasça temizlenir. Otomobil durulandıktan sonra bir müddet suyun süzülmesi beklenir. Ardından silme aparatları ile kaportanın üzerindeki su tabakası akıtılır. Tercihen güderi bez ile kurulanır. Güderi bezin emici yapısından dolayı iz bırakmadan kurulama işlemi gerçekleştirilir.

   Plastik aksamların canlılığını korumasını sağlamak için sıvı silikon spreyler kullanılabilir. Daha parlak bir görünüm için yıkama işleminin ardından tüm kaportaya hızlı cila uygulanabilir. Eğer güneşli pazar gününüzü değerlendirmek istiyorsanız ve otomobilinizle uğraşmaktan zevk alıyorsanız fırça kullanmadan yıkama için özel üretilmiş mikrofiber bezleri kullanarak keyifli bir şekilde yıkayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap