İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Modifiye
  3. Araba İç Dizayn Modifiyesi Nasıl Yapılır?
Trendlerdeki Yazı

Araba İç Dizayn Modifiyesi Nasıl Yapılır?

Araba İç Dizayn Modifiyesi Nasıl Yapılır?

Otomobil üreticileri, seri üretimin gereği olarak belirli standartları gözeterek üretim yapmaktadır. Bu durum, araçlarını kişiselleştirmek isteyen kullanıcılar için çok sınırlı seçenek sunmaktadır. Firmaların sunduğu kişiselleştirme seçenekleri sınırlı olmasının yanında oldukça da pahalıdır. Vergi politikaları ve yükselen kurun da etkili olduğu bu fiyatlar tüketicileri standart araçlar alarak sonradan modifiye yoluyla kişiselleştirmeye itmektedir. Bu bağlamda, oto iç dizaynında neler yapılabileceğini açıklayalım:

Koltuk Modifiyeleri

İç Modifiye Örneği

 Bir aracın iç dizaynındaki en önemli halka koltuklarıdır. Araç kullanırken her an temas ettiğimiz koltukların konforu kullanıcılar açısından önem arz etmektedir. Firmaların sunduğu koltukların tasarımlarını ya da konforunu beğenmeyen kullanıcılar için oto araba sanayi sitelerinde faaliyet gösteren pek çok araba koltuk üreticisi bulunmaktadır. Bu firmalardan destek alınarak müşterinin zevkine göre koltuk kaplamaları yapılabilir. En popüler tercihler, deri ve alkantara kaplamalardır. Koltuğun konforundan, yanal desteklerinden, bel ve sırt desteğinden memnun olmayan kullanıcılar ise daha profesyonel firmalar ile çalışarak baştan aşağıya yeni bir koltuk oluşturabilirler.

Multimedya Ünitesi Modifiyeleri

Hyundai MultiMedya

 Otomobiller üzerinde standart olarak gönderilen multimedya sistemleri çoğu kullanıcı için yetersiz gelmektedir. Özellikle eski model araçlarda gelen sistemler günümüz koşullarını karşılayamamaktadır. Bu sorunu gidermek için iç dizayn yapılırken büyük ekranlı, Andriod işletim sistemli yeni üniteler tercih edilmektedir. Aracın hoparlör sistemi yetersiz geliyorsa yeni hoparlörler ile de desteklenerek işlem tamamlanmaktadır. Ayrıca bu multimedya sistemleri, navigasyon, geri görüş kamerası ve park sensörü sistemlerini de desteklemektedir.

Gösterge Paneli Dizaynı

 Özellikle eski arabalarda uygulanmaktadır. Üstten aydınlatmalı demode sistemler ya da alttan aydınlatmalı olmasına rağmen eski görünen sistemler, modifiye firmalarının araçlar için özel ürettiği sistemle ile değiştirilmektedir. Müşteri talepleri doğrultusunda, yeni araçların en pahalı donanımlarından birisi olan hayalet ekran sistemleri de imal edilmektedir.

Konsol Modifiyeleri

Araç kullanılırken her an göz önünde olan konsollar bazı firmalar tarafından, ekonomik kaygılar sebebi ile özensizce üretilmektedir. Modifiye dünyası bu sorun için de sayısız çözüm sunabilmektedir. Konsol boyanarak araca canlılık katılabilir. Konsol üzerine deri kaplama uygulamaları yapılabilir. Şekil itibariyle yeterince işlevsel olmayan konsollar için, fiber malzeme ile baştan bir konsol yaratılarak dilenen şekilde kaplanarak kullanıma sunulabilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap