1. Ana Sayfa
 2. Otomobil Haberleri
 3. Araba İle Yayaya Vurulduğunda Ne Yapılmalı?
Trendlerdeki Yazı

Araba İle Yayaya Vurulduğunda Ne Yapılmalı?

Araba İle Yayaya Vurulduğunda Ne Yapılmalı?

Araba İle Yayaya Vurulduğunda İlk Ne Yapılmalıdır?

Araç kullananlarının sayısının her geçen gün artış göstermesi nedeni ile trafik kazalarında da belirgin bir artış gözlemleniyor. Trafik kazalarının ana nedenlerinden birisi olarak da dikkatsizlik nedeni gösteriliyor. Araç kullananların en çok sorduğu ve cevabını aradığı soruların başında araba ile yayaya vurdum ne yapmalıyım? Sorusudur. Trafik kazaları tek taraflı bir dikkatsizliğe bağlı olabileceği gibi aynı zamanda çift taraflı kusurlara bağlı olarak da meydana gelebiliyor. Araç ile yayaya çarpılması durumunda yapılması gereken ilk iş aracın trafikte tehlike yaratmayacak bir yere park edilerek öncelikle 112’ye sonrasında ise trafik polisine haber vermek gerekiyor.

Olay İnceleme Tutanakları

Trafik polisinin olay yerine gelmesi ile birlikte trafik polisi olayla ilgili araştırma ve inceleme yapacaktır. Yapacağı bu inceleme neticesinde ise olay tutanağı tutarak kaza ile ilgili düşünce ve kanaatini oluşturacaktır. Ancak yaya ya da sürücüler olaydan hemen sonra trafik polisinin incelemesi esnasında olayla ilgili tanık, bilgi ve belge gibi materyalleri trafik polisine sunmalıdırlar. Olay yeri incelemesi yapan polis çoğu kez kusur konusunda kesin bir sonuç elde edemeyebilir. Buna bir örnek verilecek olursa yayanın kırmızı ışıkta geçtiği için kaza olduğunu trafik polisi olaydan sonra yaptığı incelemede tespit edemez. Burada yapılması gereken şey sürücünün yayanın kırmızı ışıkta geçtiğini beyan etmesi ve kamera görüntülerinin incelenmesini talep etmesidir.

Yayaya Çarpıp Kaçmanın Cezası

Kazalar hayatın her alanında görülebilen bir durumdur. Burada önemli olan unsur insan hayatıdır. Bu nedenle araba ile birine çarpmak olası bir durumdur ancak bu kişilerin bu çarpmaya bağlı olarak bu kişilerin hayati bir sorun ile karşılaşmamaları daha önemli bir konudur. Bu nedenle araba ile yayaya çarpmak gibi durumlarda öncelikli olarak hemen sağlık kuruluşlarına kaza ile ilgili haber vermek ve olay yerine gelmelerini sağlamak gerekiyor. Ancak yayaya çarparak olay yerinden kaçmak ise kanunlar çerçevesinde suç teşkil eden bir durumdur.

Kazadan hemen sonra araç sürücüsü olay yerinden kaçarsa olay yeri inceleme esnasında bu durum tutanak altına alınır. Olası bir mahkeme sürecinde araç sürücüsü maddi müeyyideler ile karşılaşır. Bu nedenle araç ile yayaya çarpma gibi trafik kazalarında olay yerini terk etmemek ve olay yerinde gerekli incelemeleri yapan görevlilere yardımcı olmak gerekiyor. Kaza neticesinde olay yerinden kaçarak trafik zabıtasının tutacağı tutanak ile birlikte idari para cezaları uygulanabiliyor. Aynı zamanda mağdur olan tarafın maddi ve manevi tazminat davası açma hakkı da ortaya çıkıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (4)

 1. 11 ay önce

  Araba ile yaya kazaları çok riskli gerçekten, Böyle kazalarda yayanın Yaşama riski azalıyor. Zaten Diyelim ki Türkiye de Yılda %90 civarında Kayıp Yaşanıyor Bunun %15 i Bu Tür Kazalar Sonucu Ortaya Çıkıyor. Allah Bütün Herkesi Korusun.

 2. 11 ay önce

  Ülkemizde her sene trafik kazaları sonucunda çok sayıda vatandaşımız hayatını maalesef kaybediyor. Araç sahiplerine uygulanan avantajların yayalarda daha fazla ayrıcalık tanınması daha da önem kazandıracaktır.

 3. 10 ay önce

  Trafik kazaları gün geçtikçe artıyor maalesef, bir çok nedeni var gerek gelişen dünya insanların aceleci davranışları trafikte de geri dönüşü olmayan olaylara sebep oluyor.Yayaya çarpma ise sürücülerin de yayalarında bu konuda bilinçli olması gerekiyor, ayrıca yaya çarpıp kaçmak etik bir davranış asla değildir, trafikte dikkatli olunması gerekir.

 4. 9 ay önce

  Gün geçtikçe trafikteki araç sayıları artıyor. Artan araç sayısı kazalara sebebiyet veriyor. Ülkemizdeki sürücülerin çoğu yayalara öncelil vermesi gerekirken hiç te yol vermiyor. Ayrıyeten gençler araç kullanınca telefonla uğraşmayı hobi edinmiş durumdu, bu çok tehlikeli durum bir an önce çözümler bulunmalı.