1. Ana Sayfa
  2. Modifiye
  3. Araba Modifiyesi Nasıl Yapılır

Araba Modifiyesi Nasıl Yapılır

Araba Modifiyesi Nasıl Yapılır
3

Modifiye Nedir?

Modifiye, birçoklarına göre aracın görsel bütünlüğünü tamamlamak ve bunu bir adım daha öne taşımak adına yapılan çalışmalar bütünü şeklinde tanımlanıyor ve belki de modifiye için yapılabilecek olan en yanlış tanım da budur. Modifiye, aracın performansını çıkabileceği en üst seviyeye kadar arttırmak adına yapılan çalışmalar bütünüdür ve asıl hedef de bu olmalıdır. Modifiye ya da tuning olarak da bilinen bu çalışmalar bütünü öncesi dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var.

Araba Modifiyesi Nasıl Yapılır?

Modifiye nasıl yapılır? Sorusunun yanıtını alt başlıklar halinde incelemek ve sizlere sunmak istiyoruz. Aracın her bölümü için ayrı ayrı modifiye çalışması yapılmalıdır. Motor için yapılacak olan modifiye çalışmalarında asıl amaç, motorun beygir gücünü arttırmaya yönelik bir çalışma olmalıdır. Geniş piston kullanımı, egsoz değişimi, egzantirik mil değişimi gibi hususlar bu bağlamda bir adım daha öne çıkıyor. Motor modifiye çalışmalarında ek olarak hava filtresinin değişimi karbürasyon düzenlemesi de performansa yönelik çalışmalar arasında yer almaktadır.

Fren Performansı için Neler Yapılabilir?

Fren performansını arttırmak için yapabileceğiniz hamlelerden bir tanesi fren balatasının bakımı ve değişimi olmalıdır. Hidrolik yağ kontrolü ve değişimi ile birlikte süspansiyon konusunda da hassasiyet göstermeniz gerekiyor. Hem aracınızın hem de kendinizin güvenliği için fren modifiye çalışmaları büyük önem arz etmektedir.

Chip Tuning Çalışması

Yazılım desteği ile birlikte yakıt tasarrufu da mümkün ve modifiye konusunda araç sahiplerinin dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi de yapılacak olan müdahalenin yakıt harcamasına olan etkisidir. Modifiye sonrası yakıt tasarrufu elde etmek de hedefleriniz arasında olmalı ve yanlış modifiye ile birlikte yakıt kullanımının artması maddi anlamda da sizlere zarar verecek, aracınızı da olumsuz etkileyecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap