1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Araba Motoru Yıkatmak Zararlı Mıdır?
Trendlerdeki Yazı

Araba Motoru Yıkatmak Zararlı Mıdır?

Araba Motoru Yıkatmak Zararlı Mıdır?

Otomobillerin motorları bir çok elektronik aksam barındıran bir makinedir. Güncel bir motorda bir bilgisayar kasasının içerdiği kadar elektronik devreler ve beyinler mevcuttur. Her dönem dahada sıkılaşan Euro Normları motorları elektronikleştirmeye itmiştir. Minimum yakıt tüketimi, minimum egzos gazı salınımı için belirli sensörler ve beyinlerle motor kendi denetimlerini yapar. Motoru yıkatmak sakıncalı bir durumdur, bir çok hassas sensör barındıran motorlarda bu parçalara su temas etmesi durumunda muhtemelen bozulacaktır.

Fakat otomobil üreticileri zorlu hava şartlarında motorun ıslanması durumuna karşı sensörleri ıslanmayacak yerlere yerleştirmektedir. Sağanak yağmurlu bir havada standart altı açık muhafazası olmayan otomobillerin motoru ıslanmaktadır. Üreticiler bu önlemleri yağmurlu hava şartlarına göre almışlardır fakat tazyikli su ile temizlik yapmak risk almaktır. Benzinli motorlarda ateşle organları, buji, distribütör, bobinler. Islanması durumunda motor çalışmayacaktır. Kuruması günler sürebilir hatta servis müdahalesi gerekebilir.

Dizel motorlarda durum biraz daha farklıdır. Ateşleme yapan bir buji olmadığı ateşlemenin kızdırma yoluyla yapıldığı için benzinli motorlardaki gibi kıvılcımlı buji kullanılmamaktadır. Fakat maddi değeri hayli yüksek olan Ecu (beyin)’i koruma altına almazsanız ıslanması durumunda tamir edilemez şekilde hasar alacaktır. Dizel motorlarda Ecu’ya sıkıca poşet geçirerek ve o bölgeye su tutmaktan sakınarak motor yıkanabilir.

Yıkama işleminden sonra açıktaki birçok soketin içinde su kalacaktır. Bu da soketin oksitlenmesine yol açar, oksitlenmiş soketi tespit edene kadar birçok elektronik parçayı değiştirmeniz gerekebilir, bu yüzden basınçlı hava tabancası ile bu soketlere hava tutularak suyun çıkması sağlanır.Ve motor kaput açık şekilde bir müddet çalıştırılarak iyice kuruması sağlanır.

Bir önemli husus ise motorunuzu sıcakken yıkatırsanız ani ısı değişiminden dolayı silindir blogunun çatlamasına kadar uzanan riskler taşır, bu sebepten dolayı motor sıcaklığının bir müddet düşmesi beklenir. Sıcak bardağa soğuk su koyunca kırılabilmesi ile aynı mantıkla yaklaşabiliriz. Eğer titizseniz ve motorunuzdaki kirler sizi çok rahatsız ediyorsa işin ehli kişiler gerekli tüm korumaları yaparak motoru yıkamaktadırlar. Servislerde bu işlemi yaptırabilirsiniz fakat oto yıkamalarda yaptırılması tavsiye edilemez.

Otomobil kültüründen ve bilgisinden uzak kişilerin yapacağı en küçük yanlış bi işlem size 4 haneli rakamlara mal olabilir. Motor temizliği için belli temizlik spreyleri bulunmaktadır. Güneşli bir havada pazar gününüzü ayırarak su kullanmadan detaylı bir şekil de motorunuzu temizleyebilirsiniz.

Plastik parlatıcılar besleyici sıvı silikonlar kullanarak plastiği koruma altına alıp kirlenmesini geciktirebilirisiniz. Aynı zamanda otomobil severler kış mevsiminden çıktıktan sonra aracını lifte kaldırtıp altını yıkatırlar. Kışın yollara atılan tuzlar suda çözünerek otomobilinizin altına ve kaporta parçalarının içlerine girer. Tuzlu su metal yorgunluğu korozyon ve çürüme sorunu yaratır. Bu yüzden otomobilini uzun ömürlü tutmak ve korumak isteyen kişiler bu işleme dikkat ederler..

Yorum Yap

Yorum Yap