1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Araba Muayenesi Nasıl Yaptırılır?
Trendlerdeki Yazı

Araba Muayenesi Nasıl Yaptırılır?

Araba Muayenesi Nasıl Yaptırılır?

Araç muayenesi için periyodik olarak bir zaman dilimi belirlenir. Bu zaman dilimi aracın yapısına göre değişiklik göstermektedir. Eğer satın alınan araç ikinci el değilse taksi, kamyon ve otobüs gibi araçların bir yaşından sonra diğer araçların ise üç yaşından sonra belirli zaman aralıklarında muayenesinin yaptırılması gerekir.

 Muayene İçin Ne Gereklidir?

Araç muayenesinden önce aracın motorlu taşıt varsa vergisi ödenmelidir. Trafik sigortası yapılmış olmalıdır. Ayrıca geçit borçları ve trafik cezaları kontrol edilmeli ve varsa ödenmelidir. Bu borçları sorgulamak için www.gibs.gov.tr adresi kullanılabilir.

Bu aşamadan sonra ise egzoz emisyon ölçümü önem arz eder. Eğer bu konuda bir sorununuz varsa muayeneden önce randevu alınmaksızın TUVTURK istasyonlarına uğrayarak ölçüm yapılmalı ve gerekli önlem önceden alınmalıdır. Emisyon sorunu ağır hasar olarak geçtiği için muayeneden geri çevrilmeye neden olabilir.

Aracın muayene zamanı geldiğinde http://www.tuvturk.com.tr sitesinden randevu günü ve istasyonu belirlenmelidir. Daha sonra gereken belgeler hazırlanarak randevu saatinde araç ile birlikte muayene istasyonunda bulunmak gerekir.

 Hangi Belgeler İstenir?

Ruhsat ve kimlik belgeleri yeterli olmaktadır. Ancak size ait olmayan bir aracın muayenesini yaptırmak istiyorsanız mutlaka vekalet belgesi hazırlanmalıdır. Ayrıca şirket yetki yazısı ile hazırlanmış olan yetkilendirme yazısının kullanılması ile şirket aracı da muayeneye götürülebilmektedir. Bunun yanı sıra araçta LPG bulunuyorsa LPG üzerindeki etiket yazısının okunaklı olması önem arz etmektedir. Bu araç sahipleri yakıt sistemi montaj belgesini muayene sırasında hazır bulundurmalıdır.

 

 Muayenede Dikkat Edilen Noktalar

Eğer muayene öncesinde aşağıda belirtilen ekipmanlardan birisinde bir kusur bulunuyorsa muayene öncesinde tedbir alınması tavsiye edilmektedir.

-Aydınlatma ve Yıkama Sistemleri

-Emniyet Kemeri

-LPG/CNG montesi ve ruhsatı

-Lastik yarıkları ve diş derinlikleri

-Acil çıkış levhası ve güvenlik/yangın ekipmanları

-Kamyon ve Römork için refleks şeritleri

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. 10 ay önce

    Araç muayenesi hiç yaptırmadım fakat konu hakkında doğru bilgileri yazdığınız için artık sayenizde araç muayesini eksiksiz bir seferde halledebilirim. Teşekkürler yazı için.

  2. Aracınızı düzenli bakım yaptırıyorsunuz sorunsuz muayeneden çıkarsınız ancak bakımsız olunca bildiğin araç muayenesi tam bir eziyet halini alıyor 🙂

  3. 10 ay önce

    Araç muayenesi hakkında yazdığınız bu ayrıntılı makale için gerçekten çok teşekkür ederim. Çok faydalı bir yazı oldu. Daha faydalı bilgiler için sizi takip etmeye devam edeceğim…