1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Araba Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler
Trendlerdeki Yazı

Araba Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araba Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci El Araba Nasıl Alınır?

Günümüzde artık arabasız bir yere gidilmez oldu. Küçüğünden büyüğüne birçok kimse araba sahibi olmak istiyor. Araba almak istiyorsunuz ama nasıl alınacağını bilmiyor musunuz? Yolu yordamı nasıldır diye kendinize soruyor musunuz? Gelin kafanızdaki sorulara beraber cevaplar verelim.
Öncelikle araştırdığınız ve nasıl bir araba almaya karar verdiğinizi varsayıyoruz. Biz daha çok arabayı satın alırken nasıl bir yol izleneceğinden bahsedeceğiz bu yazımızda.

Markasına, modeline her şeyine karar verdiniz ama alım için nasıl güvenli alışveriş yapacağınızı, nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Araba almaya karar vermeden önce nelere bakmalısınız?

Karar vermeden önce nelere bakmanız gerektiğini madde madde yazalım.
Kilometresi doğru mu? Unutmayın ki arabada görünen kilometre her zaman doğru olmayabilir. Kilometre kadrajı değiştirilebilmekte ve kötü niyetli insanlarca değiştirilip güven duygunuzla oynayabilirler. Bu nedenle güvendiğiniz ve OBD makinesi olan bir tamircide gerçek kilometresini kontrol ettirmeniz yararınıza olacaktır. Ayrıca TUVTURK kayıtlarından da kilometre kayıtlarına bakabilirsiniz.

Bakımları yapılmış mı? Kullanılan pedalları, vites kolu, direksiyon simidi nasıldır? Temiz midir yoksa hırpalanmış mı? Bu parçalar gibi çok kullanılan parçalar iyi korunduysa diğer parçaların da bakımı iyi yapılmıştır muhtemelen. Çok görünen parçalara iyi bakılmamışsa diğer parçalarında bakımı iyi yapılmamış olabilir?

Kaza kaydını SMS ile sorgulayın mutlaka. Cep telefonunuzdan aracın plakasını 5664’e gönderin aracın plakası değişmiş olsa bile hasar kaydını öğrenebilirsiniz. Ayrıca değişen parçalarını, poliçesini vs… de bu şekilde öğrenebilirsiniz.

Farkedemeyeceğiniz parçalarda sorun var mı iyi bakın. Bazı araçların klima ve cam kumandaları, vites kolu vs, çok da önemsemediğimiz ama bozulduğunda veya hasar gördüğünde değişimi masraflı olabilmektedir. Satın almadan önce bunları farketmeniz olası zararınızın önüne geçmiş olacaktır.

El sıkışmadan önce vergi ve trafik borcu var mı mutlaka öğrenin. Bu borçlar nedeniyle satış gerçekleştirilemez bunu unutmayın.

Ve mutlaka satışı kendi aranızda değil, banka yolu ve noter yoluyla gerçekleştirin ki her şey resmi ve baş ağrıtmayacak şekilde olsun.

Yorum Yap

Yorum Yap