1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Araba Uzun Süre Çalıştırılmazsa Ne Olur?

Araba Uzun Süre Çalıştırılmazsa Ne Olur?

Araba Uzun Süre Çalıştırılmazsa Ne Olur?

Aracınızı uzun süre çalıştırmadığınız zaman hiç istemediğiniz bir takım sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Yaptığınız seyahatler gereği ya da çeşitli nedenlerle aracınızı uzun süre kullanmadığınız zaman araçtan istediğiniz performansı hemen alamazsınız. Aracı bıraktığınızda anda muhtemelen içerisinde yakıt olacaktır çok uzun süre araç içerisinde bekleyen yakıt belli bir zaman sonra özelliğini kaybeder.

İçerisindeki katkı maddeleri uçuşur ve motorun ihtiyacı olan enerjiyi sağlayamaz bu nedenle uzun süre sonra aracınızı çalıştırmak istediğiniz mutlaka aracınıza yeni yakıt koymalısınız. Motorun çalışmaması da bu durumdan kaynaklıdır. Belki bekleme süresi sonrasında aracın aküsünün boşalması son derece normaldir. Böyle durumda aküye destek almanız ve bakımını yaptırmanız gerekir. Uzun süre araç çalışmadığı zaman motor içerisindeki ve araçtaki farklı parçalarda paslanma meydana gelebilir aracınız çalışmazsa çok fazla zorlamayın daha büyük sorunlara neden olabilirsiniz.

Böyle durumlarda mutlaka araç motorunun revizyon edilmesi önemlidir. Motor ve pistonlar içerisindeki yağlar özelliğini kaybetmiş olabilir bu duruma karşı sübaplar benzinle ısıtılmalıdır. Yağ sızdırması sorunuyla da karşı karşıya gelebilirsiniz bunun en temel nedeni de yağ basıncı kontrol sübaplarının ayarının bozulması sonrasında yağ kaçırmasıdır. Sübaplarda meydana gelebilecek çeşitli sorunlar yağ kaçırmaya neden olur.

Sübap yuvasının aşınmış olması, sıkışmış olması ya da eğrilmesi yağ kaçağına neden olacaktır. Basınç kontrol sübabının kırılmış olması durumunu da göz önünde bulundurularak bu bölgenin kontrol edilmesi gerekir. Olası sorunlara karşı motoru kesinlikle zorlamayın ve hemen bir servise getirerek sorunların giderilmesini sağlayın. Aracınızı çok uzun süre kullanmadığınız zaman yakıt sisteminde de sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu tarz sorunlara karşı da yakıt sistemini ve donanımı kontrol edin.

Hava filtresini söküp karbüratör üzerinden sistemde bir sorun olup olmadığına bakabilirsiniz. Yakıt sistemi içerisinde fıskiyelerden benzin çıkıp çıkmadığı kontrol edilmelidir. Karbüratör kısmında benzin yoksa sistem çalışmıyor demektir. Aracın motoru çalışmıyorsa jikle kontrolünü yapmakta fayda vardır. Karbüratör ile borular arasında bir sorun yaşanması durumunda ateşleme bölgesine yakıt gitmeyecektir yakıt ve hava sağlıklı bir şekilde buluşmazsa ateşleme olmaz dolayısıyla da motor çalışmaz.

Yorum Yap

Yorum Yap