1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Arabalar Yokuşta Neden Zorlanır? Ne Yapılması Gerekir?
Trendlerdeki Yazı

Arabalar Yokuşta Neden Zorlanır? Ne Yapılması Gerekir?

Arabalar Yokuşta Neden Zorlanır? Ne Yapılması Gerekir?

Arabaların çekişte en çok zorladığı durumları yokuş yukarı tırmanırken ve kalkış yaparken karşımıza çıkar. Yokuş tırmanırken kimi zaman vites düşürmek kimi zaman yüksek devirde gitmek gerekebilir. Yüksek devirlerde yolculuk yapmak arabamıza zarar dahi verebilecektir. Yokuşta kalkış ise yokuş tırmanmaktan daha zor diyebiliriz. Yokuş kalkışta ise daha fazla gaz verip yüksek devirlere çıkmak gerekebilir. Yüksek devirlerde kalkış yapmak motora, baskı balataya zarar verebilir.

Özellikle manuel vites arabalarda yokuş kalkış sorunları karşımıza çıkmaktadır. Manuel vites arabalarda kalkış yapmak debriyajdan dolayı otomatik vites arabalarda kalkış yapmaktan uzun sürecektir. Dolayısıyla geçen bu sürede araba eğer yokuş yukarı duruyor ise geriye kayacaktır. Arabanın kalkış yaparken arkaya kaçması veya kaydırması hiçbir kullanıcının istemediği bir durumdur ve trafikte tehlikeye neden olacaktır.

Araba Üreticilerinin Aldığı Tedbirler

Öncelikle kullanıcı arabasının özelliklerini, gücünü, elektronik sistemlerini tanıyor olmalıdır çünkü yokuşta kalkma sorununu bütün araçlarda görmeyiz. Araba üreticileri de yokuşta kalkmanın zor olduğunu bilir ve size bu konuda yardımcı olabilecek yokuş kalkış sistemleri kullanmaktadır. Bu sistemler yokuşta kalkış yaparken arkaya aracın kaymasına engel olacaktır. Yokuş kalkış sistemleri olmayan araçlarda özellikle sıkışık trafikte yokuşta kalkmak bir işkence haline gelecektir.

Zamanla Ortaya Çıkan Çekiş Problemleri

Bazı araçlarda ilk satın alındığında karşılaşılmayan yokuşta zorlanma sorunu sonradan da ortaya çıkabilmektedir bu durumun belli başlı nedenleri vardır. Arabalarda birçok hareketli aksam ve mekanizma vardır. Hareket halindeki mekanik parçalar zamanla aşınır, kırılır, zarar görür. Bakımları üreticinin belirlediği aralıklarla yapılmamış araçlarda yokuşta çekiş problemleri daha sık görülmektedir. Debriyaj balatası bitmiş bir arabada veya lastiklerinde yeterli basınç bulunmayan, zedelenmiş lastiklerle trafiğe çıkan arabalarda çekiş problemleriyle karşılaşmak kaçınılmaz olacaktır.

Bu Sorunun Fiziksel Açıklaması

Neden yokuşta zorlandığımıza gelecek olursak, arabanın kendi ağırlığının yer çekimi etkisi ile birlikte arabanın gideceği yönün aksi istikamette bir kuvvet oluşturması sonucu arabamız öncelikle bu kuvveti yenmek zorunda kalacaktır. Dolayısıyla yol sürtünmesi ve hava sürtünmesine ek bir kuvvet ortaya çıkacaktır araç düz bir yoldaki durumundan fazla bir güce ihtiyaç duyacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap