1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Arabalara Kış Bakımında Neler Yapılır?
Trendlerdeki Yazı

Arabalara Kış Bakımında Neler Yapılır?

Arabalara Kış Bakımında Neler Yapılır?

Hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğü zaman aracın kış bakımının yapılma zamanı gelmiş demektir. Sürücülerin kış aylarında başımıza gelebilecek tehlikeleri önlemek için araç bakımlarına daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir. Kış aylarında yapılan bakım hava şartlarından dolayı büyük öneme sahiptir.

Kış bakımı aracın daha verimli ve daha güçlü bir şekilde çalışması için yapılır. Aracın kışlık bakımlarını gerek yüksek ücretinden gerekse zaman kaybı olarak düşünülmesinden dolayı erteleriz. Fakat bu ertelemelerden dolayı kış bakımı yaptırmadığımız aracımız başımıza çok daha yüksek tamir ücreti, daha fazla zaman kaybına yol açar. En önemlisi de hayati kazaların oluşmasına da neden olabilir.

Önemli olan bir diğer konu ise yaz aylarında bakımın nasıl olacağıdır, bu yazının üstüne tıklayarak yaz ayındaki bakımın inceliklerine göz atabilirsiniz.

Kış Bakımı Nasıl Yapılır?

– Antifriz kontrolünü, cam suyunu ve silecek lastiklerinin aşınıp aşınmadığı kontrolünü yapmak.
– Lastiklerin diş derinliği ve havasının kontrolünü yapmak
– Akünün kontrolü
– Debriyaj ve fren balataların kontrolünü yapmak
– Far lambalarının kontrolünü yapmak
– Çekme halatı, zincir, takoz vb. her araçta olması gereken malzemelerin kontrolünü yapmak
Bu Yapmış Olduğumuz Aracımızın Kış Bakımı Ne Gibi Faydalar Sağlar?
– Antifiriz 0 derece ve altında radyatöre katılarak suyun donmasını engelleyen kimyasal bir maddedir. – Araç motor soğutma suyunun donmasıyla silindir bloğunu çatlatmaması belli oranda radyatör suyuna eklenir.
– Cam suyu ve silecekler aracın görüşünü engelleyen tozun temizlenmesini sağlar.
– Aracımızın lastik diş derinliği donmuş bir havada aracın kaymasını engeller ve daha kolay bir kontrol sağlar. Kar yağdığı zaman lastik dişlerinin derinliği aracın kaymaması için çok daha fazla öneme sahip olur.

Araçlarda Kışlık Bakım Yakıt Tasarrufu Sağlıyor

– Akünün hızlı bir şekilde deşarj olması normalde -70 derecede donan akünün 0 derecede donmasını sağlar.
– Lambaların kontrolü, görüş seviyesi düşük olduğu zamanlarda (sis, şiddetli yağmur) arkadan gelen araç tarafından görünmemiş sağlar. Sisli hava da sis farının bozuk olduğunu düşünürsek görüş mesafesini çok düşürür ve olası bir kazanın habercisi olur.
– Araçta bulundurulması zorunlu malzemelerin kontrolünde ise karlı bir bölgede mahsur kaldığımızda zincir takarak aracın çok daha kolay o bölgeden çıkmasını sağlar.
– Kış mevsiminde olan kazaların büyük çoğunluğu, yolda oluşan buzlanmadan veya yolun durumuna göre önlem akmamaktan dolayı oluyor. Bu kazaların önüne geçebilmek için kış lastiklerinin kontrolü hayati önem taşır. Araçta mutlaka zincir bulundurulmalı direksiyon, fren, şanzıman ve motorun yağ bakımını yapılmalıdır.

Araçta Kesinlikle Olması Gereken Malzemeler Nelerdir?

Çetin geçen karlı kış günleri için mutlaka zincir bulundurulmalıdır.
Çekme halatı mahsur kaldığımız bölgeden farklı bir araç sayesinde kurtarılmanızı sağlayan en önemli malzemedir.
Reflektör ve uyarıcı lambalar da hızlı akan trafikte fark edilmemizi ve olası kazaların önüne geçilmesini sağlar.

Yorum Yap

Yorum Yap