1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Arabalara Sonradan Klima Taktırılır mı?
Trendlerdeki Yazı

Arabalara Sonradan Klima Taktırılır mı?

Arabalara Sonradan Klima Taktırılır mı?

Arabalara sonradan klima taktırılır mı? Sorusu birçok araç sahibi tarafından sıkça sorulan sorular arasında yer alıyor. Klimalara mevsimlerin değişmesi ile birlikte havanın sıcak veya soğuk olmasına göre ihtiyaç duyulabiliyor. Yazları serin kışları ise sıcak kalmak her otomobil sahibinin isteğidir. Kliması olmayan araçlarla seyahat etmek biraz zor gelebiliyor.

Klimanın Araçlarda Çalışma Yöntemi

Araçlarda bulunan klimalar normal klimalara paralel bir özellik gösteriyor. Araçlarda kompresör adı verilen parça ile hava içeri alınır. Ardından içeride kloroflorokarbon adındaki gaz maddesi ile birleşip şoförün isteğine bağlı kalarak ister sıcak hava ister soğu hava verilir. Bu şekildeki yöntemle araçtakiler için büyük kolaylık sağlamasının yanı sıra konforlu ve rahat bir yolculuk yapılmasına da imkân sağlar.

Sonradan Klima Montajı

Sonradan araca klima takmak yapılabilecek bir durumdur. Çünkü klimanın çalışması için gerekli parçalar belirlidir. Bu parçalar sonradan da araca monte edilebilmesi mümkün parçalardır. Ayrıca ayı markada ve modellerde klima özelliği opsiyon olarak da sunulabiliyor. İşte bu sebeplerden dolayı kliması olmayan araçlara klima montajı yapmak mümkündür. Yalnızca önemli olan klima için gerekli parçaların araca uygunluk göstermesidir. Bu konuda da hiçbir problem görülmediği takdirde monte işlemleri gerçekleştirilebilir. Ancak bazı araçlarda klima özelliği yer almıyor. Bunun içinde çözüm olarak başka bir modelde aracın klima parçaları takılabiliyor. Klima montaj işinde hiçbir problem görülmemesine rağmen bazı araç sahipleri bu işin maliyetinin biraz yüksek olmasından dolayı klima takma işinde fikirlerini geri çekebiliyorlar. Hatta montaj esnasında yeteri performansı da sağlama ihtimali de düşüktür. Bu yetersiz performans sorunu ise klima motorlarının normal aracın motorundan güç elde ederek çalışmasına bağlayabiliriz.

Yorum Yap

Yorum Yap