1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Arabalarda Bulunan En Önemli Parçalar Hangileridir?
Trendlerdeki Yazı

Arabalarda Bulunan En Önemli Parçalar Hangileridir?

Arabalarda Bulunan En Önemli Parçalar Hangileridir?

Otomobilde birçok parça farklı görevde kullanılır. Tabi ki her parçanın ayrı işlevi bulunmaktadır. Arabalarımız da her parça değerlidir. Lakin bazı parçalar vardır ki bunlar otomobil çalışırken o parçayı en değerli konuma getirdi. Bu değerli parça arabanın hızlı ve güçlü olmasını sağlayan motordur. Otomobil 1769 yılında Fransız mühendis Fardler Nicholas Joseph Cugnot kendi başına hareket eden ilk kara taşıtını icat etti. Yine 1885 yılında içten yanmalı benzinle çalışan motora sahip ilk araba Karl Benz tarafından üretildi. İlk seri üretim 1908 yılında Amerikalı olan Henry Ford tarafından gerçekleştirildi. 1913 yılına geldiğimizde günde 100 adet üretilmekteydi.

Motor Parçası

Motorlu araçlar da, Birçok parça toplanarak makinenin sistemli hale gelmesiyle çalışmaya başlamaktadır. Şimdi arabada bulunan en iyi parça hangisi ondan bahsetmek istiyorum. Yakıtın silindir içerisinde yanmasıyla oluşan enerji açığa çıkarak araba da ilk hareket enerjisinin açığa çıktığı kısımdır. Araçların alım ve satımında rahatlığı hızı ve değişik yol şartlarına karşı dayanıklı olması gibi önemli detaylarına göz atılmaktadır. Bunların içinde motor gücüne de büyük önem verilmektedir. Bunu ifade etmek için ‘beygir gücü’ ifadesi kullanılmaktadır. Motor gücü arttıkça arabanın değeri ve hızı daha iyi kıymetli hale geliyor.

Motordaki Kısımlar

Motor hava emiş sistemi, yakıt enjeksiyon sistemi, egzoz sistemi, ateşleme sistemi, marş sistemi, yağlama sistemi, soğutma sistemi, supap sistemi, aktörler ve elektronik kontrol ünitesi gibi sistemler bulunmaktadır.

Motorun Önemi

Arabalar günlük hayatımızda önemli yer tutar. Bir arabada bazılarımız iç görüşüne önem verirken bazılarımız dış görünüşüne önem vermektedir. Oysaki bazı kimseler vardır ki arabada bulunan en iyi parça olan motor gücünü önemser. Bunu önemseyen insanlar genelde hız ve kalite tutkunları olduğunu düşünmekteyim. Tabi bazı renk boyut gibi kısımlara da takılan insanlar bulunmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap