1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Arabalarda Çakar Işık ve Lamba Kullanımı Yasak mı?

Arabalarda Çakar Işık ve Lamba Kullanımı Yasak mı?

Arabalarda Çakar Işık ve Lamba Kullanımı Yasak mı?

Arabalarda ön panjurun içine yerleştirilen kırmızı ve mavi yanan ışıklar halk arasında çakar lamba olarak bilinmektedir. Bu çakar lambaları insanların bir kısmı hobi olarak araçlarına taktırırken polis, jandarma veya bazı resmi arabalarda ise geçiş üstünlüğü sağlamak amacı ile kullanılmaktaydı. Ancak çakar lambaların amaçlarının dışında kullanılması trafikte bir takım sorunları da beraberinde getirdi. Peki, arabalar da çakar ışık ve lamba kullanımı yasak mı?

Çakar Lamba ve Işık Kullanımı Resmen Yasaklandı

Çakar lambaların sağladığı geçiş üstünlüğünden sıradan vatandaşlarda yararlanmak istediği için bu uygulamaya son verildi. Karar resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre polis araçlarının dışında gerek resmi gerekse normal araçlarda artık çakar lamba kullanılmayacak. Bu araçlardaki çakar lambalar geçiş üstünlüğü sağlamayacak. Trafik kanununun 26 ya 2. maddesine göre trafikte polis aracı dışında çakar lamba kullanan araçlara cezai işlem uygulanacak.

Çakar Lamba ve Işık Kullananlara Ceza Geliyor

Resmi gazetede yayınlandıktan sonra resmen yürürlüğe giren kanuna göre polis aracı dışında çakar lamba kullanılan araca 95 TL para cezası verilecek. Aynı araçta ikinci kez çakar lamba yakalanması durumunda ise araç bağlanacak. Bununla beraber yürürlüğe giren kanuna göre mavi – kırmızı yanıp sönen lambaların dışında normal araçlarda tepe lambası ve siren de kullanılmayacak. Tepe lambası ve siren polis arabasında, ambulansta ve itfaiye arabasında bulunabilecek. Kanunların yürürlüğe girmesinden sonra kara yollarında denetim arttı. Özellikle büyük şehirlere polis ekipleri denetimleri sıklaştırdı. Buna göre başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere Türkiye’nin birçok şehrinde çakar lambalı araçlara cezai işlem uygulandı. Polis ekipleri özellikle trafiğin yoğun olduğu bölgelerde denetimlerini sıklaştırdı.

Yorum Yap

Yorum Yap