1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Arabalarda Cam Suyu Nasıl Doldurulur?
Trendlerdeki Yazı

Arabalarda Cam Suyu Nasıl Doldurulur?

Arabalarda Cam Suyu Nasıl Doldurulur?

Araçlarda cam suyu eklemek çoğunlukla unutulan bir oto bakımıdır. Bu ihmal motorun bozulmasına kadar yol açabilecek sonuçlara sebep olabilir.

 Cam Suyu Nereye Konulur;

   Aracın cam suyu deposu, ön kaputun içinde sağ yan tarafında bulunan sarı ya da mavi kapaklı içinde süzgeci bulunan bir depodur. Bu deponun kapağı açılarak içine piyasada bulunan cam sularından doldurulur. Bu depoya piyasada her yerde satılan cam suyu ya da kireçsiz su konulur. Herhangi teknik bilgiye ihtiyaç yoktur. Mutlaka su kireçsiz olmalıdır. Çünkü kireçli su, kanallarda tıkanmaya sebep olabilir.

Türkiye de sular kireçlidir. Bu yüzden depoya normal musluk su eklendiği takdirde, sıcak havalarda bu kireçli su aracınıza zarar verebilir. Sıcak havalarda kullanılan cam suyunun sulandırılması lazımdır.

   Bu zararlar şunlardır;

 -Aracın fıskiye hortumlarını sertleştirir.

-Depoda kireçlenme başlar.

-Fıskiyelerin ucunda kireç oluşumu başladığından, fıskiyelerin uçlarında tıkanmaya neden olacaktır.

-Piyasada satılan cam sularının yarattığı temiz görüntüyü musluk suları sağlamaz. Aracın camında kireçli ve kirli bir görüntü oluşturur.

Cam suyu bu deponun ağzına kadar doldurulmaz. Özellikle soğuk havalarda dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çünkü suyun deponun ağzına kadar doldurulması, soğuk havalarda donma nedeninden deponun ağız kısmında genişleme olur. Bu genişlemenin etkisiyle depoda çatlamalar meydana gelebilir.

Mevsimlerin soğuk olduğu dönemlerde ise Antifrizli cam suyu kullanılmalıdır.

 Antfirizli Cam Suyu;

            Havanın sıfır derecenin altında olduğu zamanlarda kullanılır. Antifrizli Cam suyu katkılı olduğu için başka bir su ile karıştırılmamalıdır.

 İki çeşit Antifriz suyu vardır.

 Mavi Antfirizli Cam Suyu;

            Mavi Antifirizli cam suyu, derecenin sıfırın altında kullanılması gereken standart cam suyudur.

 Kırmızı Antfirizli Cam Suyu ;

            Havanın eksi kırk dereceye kadar düştüğü zamanlar için kullanılır. Kırmızı Antfirizli cam suyu, eksi kırk dereceye kadar donmayı engeller.

Yorum Yap

Yorum Yap