1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Arabalarda Ekspertiz Raporu Neden Önemlidir?
Trendlerdeki Yazı

Arabalarda Ekspertiz Raporu Neden Önemlidir?

Arabalarda Ekspertiz Raporu Neden Önemlidir?

Araba Ekspertiz Raporu Neden Önemlidir?

Arabalar günümüzde hayatımızın vazgeçilmezi bir ulaşım aracı olmuştur. Ülkemizde milyonlarca araç bulunmaktadır. İnsanlar araba alırken ya sıfır ya da ikinci el kullanılmış araba almaktadırlar. Sıfır araba alırken insanlar arabanın fiyatı konusunda çok fazla kafası karışmadan sıfır piyasası ne ise giderler ve galeriden otomobil üreticisinin belirlediği fiyattan alırlar. Ancak konu ikinci ele geldiğinde, araç kullanılmış olduğundan aracın fiyatını etkileyen bir sürü unsur ortaya çıkmaktadır. Kilometresi, motor durumu, kaporta durumu, kazalı mı değil mi gibi birçok unsur ikinci el araba alacak kişinin kafasını kurcalamaktadır.

            Ülkemizde otomobil fiyatları, özellikle son zamanlarda oldukça yükselmiştir. Araba almak isteyen insanlar bütçelerinden çok büyük miktarda para ayırarak araba sahibi olmaktadırlar. Bu nedenle, aldıkları arabaya verdikleri paralar karşısında değerinde ve güvenilir bir araba almak istemektedirler. İkinci el araba alırken arabanın durumun ne olduğunu öğrenmek istemektedirler. Bu nedenle arabayı çok yönlü testten ve incelemeden geçiren oto ekspertiz raporu veren merkezler ortaya çıkmıştır.

 Araba Ekspertiz Raporu Nedir?

            Oto ekspertiz raporu, arabanın uzman bir teknisyen tarafından bir çok yönden testten geçirilerek ve incelenerek muayenesinin yapılması sonucu oluşturulan rapordur. Bu rapor, bir insanın check-up’tan geçmesi gibi arabanın sağlık muayenesinden geçmesi ve durumunun ortaya çıkarılmasıdır. Bu raporda genel olarak arabanın motor yıpranma durumu, kaporta, boya ve değişen parça durumu, mekanik aksamının durumu yer almaktadır.

 Araba Ekspertiz Raporu Neden Önemlidir?

    İkinci el araba alanlar için araba ekspertiz raporu çok önemlidir. Çünkü alınan otomobili güvenle ve uzun süre kullanmak için arabanın ne durumda olduğunu bilmek gerekmektedir. Araba alırken en önemli konu arabanın motoru ve motoru ile ilgili olan parçalardır. Araba alırken alıcı, arabanın motorunun yıpranmışlık durumunu gözle görerek anlayamayacaktır. Bu nedenle arabanın uzman bir kişi tarafından incelenmesi gerekmektedir.

  Bu inceleme ve test işlemleri de oto ekspertizi yapan merkezlerde yapılmaktadır. Ekspertiz raporu ile arabanın motor durumu, değişen parçalarının olup olmadığı, boya kaporta durumu gibi konular öğrenilebilecektir. Böylece, arabaya karşılık verilen paranın az mı çok mu olduğu anlaşılacak ve ederine göre alışveriş yapılmış olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap