İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Arabalarda En Önemli Güvenlik Önlemi Nedir?
Trendlerdeki Yazı

Arabalarda En Önemli Güvenlik Önlemi Nedir?

Arabalarda En Önemli Güvenlik Önlemi Nedir?

Otomobiller hayatımızı kolaylaştırmak için insanoğlu tarafından geliştirilmiş aygıtlardandır. Hayatımızı bu denli kolaylaştıran tekerlekli metal yığınları günümüzde hayatımızı korumakla da yükümlüdürler. Sinir, stres, dikkatsizlik, bir anlık dalgınlık, bir anlık bencillik hayatımıza mal olabilmektedirler. Yaşamımızı kolaylaştıran bu aygıtlarda hayatımızı koruyan organlar zamanla birer önlem olarak keşfedilmişitir. Ancak her şeyden önce trafik kurallarına uymak canımız ve malımız için en mühim tedbirdir.

Emniyet Kemeri

Emniyet kemeri uzun zamandır otomobillerde kullanılan güvenlik ekipmanlarındandır. Emniyet, kemeri kaza anında kitlenip sürücü ve yolcuların ani hareketlerini önleyerek öne ve yanlara çarpmayla alınabilecek hasarı en aza indirir. Emniyet kemerini sürücü ve ön koltuktaki yolcu haricinde arka koltuklarda seyahat eden yolcular da mutlaka takmalıdır. Emniyet kemeri, bir kaza durumu ya da ihtimalinde ani frenlerde yolcuların koltuklarında sabit bir şekilde kalmasını da sağlamaktadır. Kısa-uzun demeden her yolculukta araçta bulunan herkes mutlaka emniyet kemerini takılı tutmalıdırlar. Emniyet kemeri, hayat kurtarır.

Otomobillerdeki diğer güvenlik önemlerine buraya tıklayarak bakabilirsiniz.

Hava Yastığı

Araba satın alacak herkes mutlaka kaç hava yastığına sahip olduğunu sorar. Bu hava yastığı gerçekten bu kadar önemli mi? Bu sorunun cevabı belli hava yastığı da emniyetimizde oldukça önemli bir organdır. Hava yastığı motorlu taşıtlarda kaza anında kendi kendine şişerek araç içinde etrafa sert bir şekilde çarpmamızı önler. Saniyenin onda biri kadar kısa bir zamanda açılarak ciddi yaralanmaların önüne geçer. Araçlarda değişik sayılarda hava yastığı bulunur; genelde önde iki tane, ön kapı içlerinde iki tane ve orta direkte iki tane olmak üzere günümüz araçlarında en az altı tane bulunmaktadır.

Ayrıca çeşitli kayma önleyici ve yol tutuşu sağlayıcı mekanizmalar, otomatik fren sistemleri ve daha birçok teknolojik imkân araçlarımızda bizleri korumak için bulunmakta. Tabi ki ne emniyet kemeri ne hava yastığı ne de bu sistemler tek başına bizi korumakta yeterli, kendimizi önce kendimiz korumalı trafik kural ve işaretlerine uymalıyız.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 7 ay önce

    Sanırım en önemli güvenlik önlemi araçlarda hava yastıklarının sayısıdır, ne kadar fazla o kadar iyi. Bilgilendirici bir içerik olmuş. Teşekkürler.