1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Arabalarda Güvenlik Önlemleri Nelerdir?
Trendlerdeki Yazı

Arabalarda Güvenlik Önlemleri Nelerdir?

Arabalarda Güvenlik Önlemleri Nelerdir?

Günlük hayatımızda çok fazla sayıda araba kullanmaktayız. Bu sebepten dolayı bazen arabalar kaza yapabiliyorlar. Bu kazalarda arabanın içerisindeki yolcular yaralanabiliyor, sakat kalabiliyor ve bazı durumlarda da hayatlarını kaybedebiliyorlar. Bu durumun farkında olan araba üreticileri araçlarında yenilikçi güvenlik önlemleri kullanmakta ve her geçen gün daha güvenli araçlar üretmektedir.

1- Üç Noktalı Emniyet Kemeri:

Üç noktalı emniyet kemeri günümüzdeki neredeyse bütün arabalarda standart güvenlik donanımı olarak bulunmaktadır. Üç noktalı emniyet kemeri kaza esnasında yolcuların araç içerisinde savrulmalarını veya araçtan fırlamalarını engellemektedir. Bu sayede trafik kazalarındaki büyük yaralanmaların önüne geçilmektedir.

2- Hava Yastığı:

Hava yastığı her araçta bulunmamasına rağmen çoğu araçta standart güvenlik donanımı olarak bulunmaktadır. Hava yastığının çalışma prensibi kaza yaşandığı anda arabada bulunan sensörlerin kazayı algılayarak hızlı bir şekilde arabadaki hava yastıklarını çalıştırmasıdır. Hava yastıkları kaza esnasında yolcuların kafalarını bir yerlere çarpmalarını engelleyerek yolcuları büyük hasarlara karşı korumaktadır.

3- Şerit Takip Sistemi:

Şerit takip sistemi yeni model olan araçların bazılarında standart, bazılarında da opsiyonel güvenlik donanımı olarak bulunmaktadır. Şerit takip sistemi, arabada bulunan sensörlerin şeritleri takip ederek arabanın şeritten çıkıp çıkmadığını kontrol etmesi ve çıkması halinde direksiyon simidini titreştirerek sürücüyü uyarmasıdır.

4- Çarpışma Önleme Sistemi:

Çarpışma önleme sistemi yeni model olan araçların bazılarında standart, bazılarında da opsiyonel güvenlik donanımı olarak bulunmaktadır. Çarpışma önleme sistemi arabanın ön kısmında bulunan sensörler aracılığıyla çalışmaktadır. Sensörler önde bulunan araçla aradaki mesafeyi ölçerek olası bir çarpışma durumuna karşılık aracı otomatik olarak, sürücü müdahalede bulunmadan durdurmaktadır. Bu sayede sürücü o sırada başka bir şeyle meşgul olsa ve frene basmasa bile araba kazanın yaşanacağını anlayıp durarak yaşanabilecek olan kazanın önüne geçmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap