İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Arabalarda Motor Güvenliği Ve Tamiri

Arabalarda Motor Güvenliği Ve Tamiri

Arabalarda Motor Güvenliği Ve Tamiri

Günlük yaşantımızda hayatımızın bir parçası haline geşen arabalar, hayatımızda önemli bir yere sahiptirler. Bazıları araçların donanımsal olarak kötü olmasını sorun etmeyip görüntüsü ile ilgilenmekte, bazıları ise motor hacmine-gücüne bakmaktadırlar. Bu durum İngilizler tarafından ele alınmış ve Stirling Üniversitesi tarafından ankete tabi tutulmuştur. Bu ankette aracın nasıl gözüktüğünün mü yoksa nasıl özelliklere sahip olduğunun öneminin mi tercihi etkilediği hakkındadır. Sonuç olarak ise bir araba görsel olarak ne kadar güzel olursa olsun, donanım olarak zayıf ise tercih edilmemektedir. Donanımda en önemli parçalardan biri ise motordur, çünkü motor benzini yakarak aracın hareketini sağlayan temel parçadır.

Motor Gücü

Motor gücü- beygir gücü, araba motorunun sahip olduğu en önemli özelliğidir. Bu durum alım satım işlemlerinde dahi arabanın görselliği, rahatlığı gibi etkenler dışında dikkat edilen bir diğer konudur. Araba motorunun sahip olduğu güç, beygir gücü olarak da değerlendirilir. Kelime anlamı ” horse power ” olan terim HP olarak adlandırılır ve teknisyenler motor araç gücünü ortalama olarak 75 kg olarak kabul ederek bu terimi motor gücünü hesaplamakta kullanmaktadırlar.

Motor Bakımı Önemi

Araç motor bakımı, güvenlik için oldukça önemlidir ve yapılmadığı takdirde bazı sorunlara neden olabilmektedir. Çünkü motor aracın beyni niteliğindedir ve bakımın ihmal edilmesi durumunda yolda bırakması, büyük zarar görmesi halinde tamir işlemlerinin uzun sürmesi ve parçaların fiyatlarının fazla oluşu, araç sahibi için oldukça büyük bir zarara sebep olmaktadır, bu durum da bizlere motor bakımlarının ne kadar önemli olduğu ve yapılması gerekli olan kontrollerden biri olduğunu göstermektedir çünkü motor arızaları araç sahiplerinin araçlarında yaşamaktan en korktuğu durumlardan biridir. Motor bakımlarının sağlıklı ve periyodik süreler ile tekrar edilmesi aynı zamanda araçların kullanım sürelerini uzatmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap