1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Arabalarda Ötv İndirimi Ne Kadar? Ötv Oranları Kaç?
Trendlerdeki Yazı

Arabalarda Ötv İndirimi Ne Kadar? Ötv Oranları Kaç?

Arabalarda Ötv İndirimi Ne Kadar? Ötv Oranları Kaç?

Özel tüketim vergisi, Avrupa Birliği kalite standartları temel alınarak belirlenen vergi türlerinden bir tanesidir. Bu anlamda 2002 yılında yasalaşmış olan ÖTV, her yıl farklı değerler ile karşımıza çıkmaktadır. Özellikle de yan yıllarda bir hayli artış gösteren ÖTV, indirim olanakları ile cazip hale gelmeye başlamıştır. Nitekim ÖTV oranının yüksek olması alışverişlerin önüne geçiyor. Bu durum ülke olarak kalkınma seviyesini de bir hayli etkilemektedir. Sonuç olarak bazı sektörlerde ciddi anlamda indirime gidilmiştir. İlk önce uygulandığı alanlar olarak;

  • Lüks ürünler
  • Zararlı ürünler
  • Çevreye zararlı ürünler

Lüks ürünler olarak otomobil dikkat çekmektedir. Çevreye zararlı olanlar arasında da benzin ön plana çıkıyor. Zararlı ürünler olarak ise sigara ve alkol ifade edilmektedir. Bu gibi örneklerden fiyatlara indirim uygulanmaktadır. Zararlı olanlardan ziyade lüks ürünlerde ki indirim dikkat çekiyor.

Otomobillerde ÖTV

Otomobil Sektöründe ÖTV İndirimi

İndirimlerin genel anlamda otomobil sektörüne yönelik sunulması esas alınmıştır. Piyasanın yeniden canlanmasına yönelik indirimlerin geldiği açıktır. Özellikle de ÖTV oranları üzerinden matrah indirimlerine gidilmiştir. Bu durum beraberinde oranların düşmesine katkı sağlamıştır. Yıl son günlerin de otomobil sektöründe ki canlılık dikkat çekiyor.

ÖTV avantajı ile beraber otomobil sektöründe ciddi artış meydana gelmiştir. Örneğin ÖTV değeri eskiden 26.500 TL olan bir aracın şimdilerde 23.850 TL olarak müşterilerini karşıladığı görülüyor. Beraberinde KDV üzerinden de düşüşe yer verilmesi nihai fiyatında düşmesine etki etmiştir. Üstelik bu düşüş minimum 4.000 TL seviyesindedir.

Diğer Alanlarda ÖTV İndirimleri

Yıl son günlerinde bir hayli artış gösteren indirimlerin temeli, ÖTV ile ilişkilidir. Enflasyon ile mücadele adı altında da çoğu marka üzerinden yüksek indirim oranlarına yer verilmektedir. Örneğin beyaz eşya alacak olanlar bir hayli avantajlı olacaktır. Nitekim hem enflasyon ile mücadele hem de ÖTV indirimleri sayesinde yılın en düşük fiyatları ile karşılaşmanız sağlanır.

Mobilya sektöründe de ciddi anlamda indirime gidilmiştir. Koltuk takımı, yemek masası ya da ünite gibi çeşitli alternatiflerin uygun fiyatlardan sunulması esas alınmaktadır. Lüks ürünlerde de ÖTV indirimi dikkat çekmektedir. Örneğin mücevher ile elmas fiyatlarında ki düşüş göze çarpıyor. Takılardan ziyade tabanca ve tüfek gibi silahlarda da ÖTV uygulamaları mevcut durumdadır.

ÖTV Nasıl Hesaplanır?

İndirimlerden faydalanmak isteyenler ÖTV hesaplamalarına yer veriyor ve bütçeleri göz önünde bulunduruyor. Bu anlamda nasıl hesaplanır merak edenler incelemere geçebilir. Şöyle ki öncelikle ürünün değeri göz önünde bulundurulmalıdır. %45 olarak fiyat değeri temel alınmaktadır. Hemen arkasından katma değer vergisi hesaplamaya katılır. Bu sefer %18 kadar KDV ekleyenler ÖTV hesabını yapmış olacaktır. Yani önce ürün fiyatı arkasından da katma değer vergisi ile beraber ÖTV hesaplaması yapmanız zor değil.

Yorum Yap

Yorum Yap