1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Arabama Vurup Kaçmışlar Ne Yapabilirim?
Trendlerdeki Yazı

Arabama Vurup Kaçmışlar Ne Yapabilirim?

Arabama Vurup Kaçmışlar Ne Yapabilirim?

Maalesef büyük ve trafik sıkışıklığı fazla olan şehirlerde sık sık karşılaşılan bir durumdur. Şehirler artık o kadar çok araç ile doldu taştı ki araç park edecek yer bulmaz samanlıkta iğne aramaya benzer bir durum haline geldi. Aracı park edebilecek doğru ve güvenli park alanı bulamayınca, araç olur olmaz bir yere park ediliyor.

Bu durumun kaçınılmaz sonucu olarak da aracınıza biri gelip çarpıyor. Çarpmakla kalsa iyi sonuçta kaza, kim bile isteye arabasını vurmak ister ki ? ama artık günümüzde çoğu kimse park halinde ki bir araca çarptığında arabasından inip çarptığı arabanın sahibini aramak durumu izah etmek bedeli neyse karşılamak yerine kaçmayı tercih ediyor. Tabi bazı istisnalar da yok değil. Örnek verilecek olursa çarptığı arabanın üzerine kendi bilgilerini, cep telefon numarasını bırakan da var.

Park Halinde ki Araca Vurma Vakaları

Park halindeki arabaya vurup kaçma vakaaları genelde gece ortalıkta çok kimselerin dolaşmadığı vakitlerde meydana geliyor. Böylece durumu gören bilen kimsede olmuyor. Eğer bir şekilde vuran arabanın plakası, rengi, modeli ya da sürücüsü ile ilgili herhangi bir bilgi biliniyor olsa yapılacak ilk iş polise ya da kırsal kesimde ise jandarmaya gidip şikayette bulunmak olur. Ama ne yazık ki vurup kaçan kişilerde zaten ortalıkta gören duyan kimselerin olmadığını düşündüklerinde kaçarlar. Bazı durumlarda olayı etrafta görebilecek bir kişi olmasa da çevredeki dükkanların güvenlik kamaraları imdada yetişebiliyor.

Park Halindeki Arabaya Vuran Aracın Plaka Bilgilerine Ulaşılabilirse Ne Yapılmalı ?

Eğer ki aracın plakası tespit edilebilmişse trafik şube ekipleri araç sahibi tespit edilebilir ve adres bilgilerine ulaşılabilir. Bu durumda zararın boyutuna göre dava açılarak mahkeme aracılığıyla araçta meydana gelen hazarın bedeli araç sahibinden ya da sürücüsünde alınabildiği gibi varsa aracın sigortasından da talep edilebilir. Zarar görmüş aracın yaptırdığı zorunlu trafik sigortası bu hasarı karşılamayacaktır. Eğer tespit edilebiliyorsa bu hasara sebebiyet vermiş aracın zorunlu trafik sigortasından bu zararın karşılığı talep edilebilir.

Vurup kaçan araç hiçbir şekilde tespit edilemediyse bu durumda izlenebilecek yol eğer yaptırılmış ise kasko sigortasından talep etmektir. Ama bu yol pek de tercih edilen bir yol değildir. Çünkü kasko sigortasının koşullarına bağlı olarak gelecek yıllardan uygulanabilecek hasarsızlık indirimini kaybetme riski ortaya çıkmış olur. Bu sebepten ortada çok ciddi boyutta, maddi yönden altından kalkılamayacak bir kaza yoksa sigorta şirketine başvurmamak daha akıllı bir çözüm olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap