İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Modifiye
  3. Arabamızı Nasıl Modifiye Edebiliriz?
Trendlerdeki Yazı

Arabamızı Nasıl Modifiye Edebiliriz?

Arabamızı Nasıl Modifiye Edebiliriz?
1

Ülkemizde bu kavram çok ilgi gören, pazarlaması kolay bir iştir.
Hemen aklımızda iki çeşit modifiye usulü canlanır. Birincisi; arabamızın dış görünümü ile alakalı, diğeri ise arabamızın motorunda yaptığımız değişikliklerdir. En yaygın olanı ise dış modifiyedir. Çünkü mali açıdan insanı fazla zorlamayan işlemlerden oluşur. Motor üzerinde ki modifiye ise daha çok güç, hız ve performans arttırıcı değişikliklerdir.

Araba modifiyesi demek parayı verip yaptırmak demek değildir. Daha çok sabır, zaman, estetik bir görüş ve mali kaynak ister. Çünkü işlem sırasında en küçük bir yanlış, aracınızın kullanılamaz hale gelmesine sebep olabilir. Örnek verecek olursak motoru modifiyeli bir araç sahibi iseniz ve beygir gücünü 130 beygirden 200 beygire çıkarmayı başardıysanız iş sadece motor gücünü yükseltmekle bitmiyor. Aracın diğer ekipmanları birbirlerine uyumlu bir şekilde bağlı olduğu için bütün halde düşünmeniz gerekiyor. Yani fren balataları, diskleri ve lastik gücüne bağlı olarak milimetrik olarak ayrıntılı bir şekilde hesaplanıyor. Bu nedenle gücü arttırılan araçlara genellikle performans lastikleri takılır ki yol tutuşu ve fren sistemi iyi olsun.

Modifiye Nasıl Yapılır?

Türkiye genelinde bu işe olan ilgi gittikçe artmaktadır. Hemen her şehirde bu iş için açılan parça satan dükkânların açıldığı, sanayilerde modifiye konularının konuşulduğu ve modifiye araçların trafikte arttığını her kesimden insan gözlemleyebiliyor.

Dış Modifiye; Aracın dış görünümü kendi isteğimize göre dizayn ederek çeşitli uygulamalar geçme işlemidir. Bunlar; Cam filmi, far kitleri, neon aydınlatma, jantlar, lastikler, rüzgarlık ve spor amortisörler dış modifiyenin vazgeçilmezleri arasındadır.

İç Modifiye; Chip Tuning, nitro oxide system, hava filtresi, egzoz ve blow-off valve.

Modifiyeli Araçlar Yasaklandı

Hem modifiye işlemlerinin yanlış ve dikkatsiz bir şekilde yapılması hem de aracı kullananların yüksek hız yapmaları, şerit ve ışık ihlali gibi birçok kurala uymaması sonucu diğer sürücüler ve yayaların hayati riski oldukça arttır. Bunlara ek olarak yüksek ses ve egzozdan çıkan dumanın çevrede gürültü kirliliğine yol açtığından dolayı şikâyetlerin de ardı arkası kesilmedi. Bu şikâyetlerden yola çıkan emniyet müdürlüğü 2014’ün temmuz ayında bu araçları trafikten men etme kararı aldı.

Yorum Yap

Yorum Yap