1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Arabanın Camı Neden Buğulanır? Ne Yapmak Gerekir?

Arabanın Camı Neden Buğulanır? Ne Yapmak Gerekir?

Arabanın Camı Neden Buğulanır? Ne Yapmak Gerekir?

Kışın en çok yaşanan sorunlardan biri araba camlarının buğulanmasıdır. Bunun sonucunda görüş mesafesinde sorunlar oluşur ve kaza riski artar. Birçok kaza camların buğulanmasından dolayı olmaktadır. Peki kazalara sebebiyet veren ve her kış muhakkak olan cam buğulanması neden olmaktadır?

Cam buğulanmasının nedeni, kış aylarında aracın içinin sıcak ve dışının soğuk olmasıdır. Burada ısı dengesi olmadığı için cam buğulanır. Özellikle de geceleri bu ısı dengesizliği artar. Bazı camlarda buna bağlı olarak çatlamalar veya buzlanmalar da olmaktadır. Peki kışın araba camının buğulanmasının bir çözümü var mıdır?

Cam buğulanmasının bir değil birçok çözümü vardır. Sizlere vereceğimiz yöntemlerle araç camlarınızın buğulanmasını önleyebilirsiniz.

Cam buğulanmasını önleme yolları.

1.Araç kullanırken arabanın sağ ve sol iki camını açabilirsiniz. Böylelikle aracın iç ısısı ile dış hava ısısı dengelenir. Buna bağlı olarakta camlarınız buğulanmaz. Ancak bu yöntemi her zaman tavsiye etmiyoruz. Her ne kadar camların buğulanma sorununa çözüm olsa da sizin ve arabadaki diğer yolcuların hastalanmasına neden olur.

2.Cam buğulanmasına en kesin çözümlerden biri buhar yöntemidir. Aracınızı çalıştırdıktan sonra klimaları açabilirsiniz. Klimadan gelen buhar, camdaki buğuların çözülmesini sağlar ve bu çözülmeyi hızlı bir şekilde yapar.

3.Araba da bulunan güneşliklerin tek görevi sizi Güneş ışınlarından korumak değildir. Güneşlikler kışında kullanılır. Arabanızın camları buğulandığında güneşlikleri indirin. Böylelikle siz ile cam arasında hava sıkışacak ya da azalacaktır. Bu da sıkışan havanın ısınmasına neden olur. Böylelikle camlarınızın buğulanması geçer.

4.Aracınızın temiz olması ve düzenli temizlik yapmanız camlarınızın buğulanmasını engeller. Bu yöntem en çok tavsiye edilen ve en sağlıklı yöntemdir. Her hafta muhakkak aracınızın iç ve dışını temizleyin. Aracınızı temizlerken bezi sabunlayın ve camın dışını silin. Ardından başka bir bezi ıslatın ve camdaki köpükleri temizleyin. Bu yöntem ile hem camlarınız buğulanmayacaktır hem de aracınız temiz olacaktır.

5.Buğulanmayı önleyici ya da buğulanmayı çözen spreyler bulunmaktadır. Bu spreyleri alıp kullanabilirsiniz. Ancak bazı spreyler camlara zarar vermektedir. Bu yüzden bu yöntem çok tavsiye edilmemektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap