1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Arabanın En Önemli Parçaları Hangileridir?
Trendlerdeki Yazı

Arabanın En Önemli Parçaları Hangileridir?

Arabanın En Önemli Parçaları Hangileridir?

Bazılarımıza göre bir tutku bazılarımıza göre ise sadece ulaşımımızı konforlu kılan bir araçtır otomobil. Enerji üreten, bu enerjiyi aktaran ve konforumuzu sağlamakla yükümlü organlara sahiptir. Kimimiz için klima, kimimiz için koltukların yumuşaklığı olmazsa olmazımız olsa da kaputun altında bu metal yığınını hareket ettiren asıl olmazsa olmazlar bulunmaktadır.

Motor

Günümüzde araba denince akla hemen motor hacmi gelmektedir. Tasarrufu düşünenler için yakıt tüketimini anlamak, işin hastaları için ise kaç beygir güç ürettiğini anlamak için otomobil denince hemen ardından motor hacmini sorulur. Motor bloğu içinde bulunan silindirlerde yakıtın kullanılması ve açığa çıkan enerjinin güç aktarım organlarına iletilmesi ile araç hareket eder. Bu da motoru otomobilin en önemli çalışanı yapar. Yoksa o büyük, tekerlekli metal nasıl hareket edecekti?

Şanzıman

Vites kutusu içindeki çarkların belirli oranlarda belirli devirleri sağlayıp torku oluşturup ve aracın yürümesinde emeği geçen bir diğer parça şanzımandır. Şanzımanlar otomatik ve manuel olmak üzere iki çeşittir. Manuel şanzımanlı otomobillerde aracın devrini sürücü kendi ayarlar ve vites topuzuyla yapılacak vites değişiklikleri sırasında çarklar arasındaki bağlantıyı bir süreliğine kesmek için debriyaj adında fren pedalının hemen solunda bir pedal daha bulunur. Otomatik şanzımanlı otomobillerde bu pedal yoktur. Otomatik şanzımanlı otomobillerde otomobil devrini kendi adaptif olarak ayarlamakta ve sürücüyü vites değiştirme ve debriyaja basma külfiyetinden kurtarmaktadır. Şanzıman da otomobilin yürümesinde mühim bir rol üstlenmektedir.

Klima

Otomobille seyahat bazılarımıza göre büyük bir zevktir ve bu zevki her mevsimde daim kılmak için akla ilk sırada klima gelmektedir. Günümüzde her araçta yazın serinletecek, kışın ısıtacak bir iklimlendirme sistemi mevcuttur. Ayrıca rahatına düşkün insanlar düşünülerek koltuk ısıtma-soğutma seçeneği bile sürücülere sunulmaktadır. Otomobil çağa ayak uydurmak zorundadır.

Yorum Yap

Yorum Yap