1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Arabanın Geç Çalışma Nedenleri Nelerdir?
Trendlerdeki Yazı

Arabanın Geç Çalışma Nedenleri Nelerdir?

Arabanın Geç Çalışma Nedenleri Nelerdir?

Araç sahiplerinin çok sık sorduğu sorular arasında ilk sıralarda Aracın geç çalışma nedenleri gelmektedir. Bu yüzden de aracınızın geç çalışmasına neden olan sorunların hangileri olduğunu sizlere buradan açıklamak istiyoruz.

Hava Filtresi

Aslında birçok kullanıcının çok önem vermediği parçalar arasında hava filtresi gelmektedir. Eğer aracınızın hava filtresinde tıkanıklık varsa aracınızın geç çalışmasına neden olan sorun bundan kaynaklı olabilmektedir. Bu yüzden de aracınızın hava filtresinin bakımları geldiği zaman 10 Bin’de bir değişimini yatırmanızı öneriyoruz. Son derece ucuz olan bu filtreyi ustanıza gerek kalmadan sizlerde kendiniz söküp takabilirsiniz. Hava filtresinin tıkalı olması motorun yeterli derece hava almasını engellediğinden dolayı aracın geç çalışmasına neden olmaktadır.

Bujilerden Kaynaklı Olabilir

Aracın ateşleme yapmasına yarayan parçaların başında gelen bujilerde zaman içerisinde meydana gelen aşınmalar aracın geç çalışmasına neden olabilir. Sadece bujiler değil aynı zamanda bujilerin kablolarında meydana gelen gevşemelerde aracın geç çalışmasında etkili olan unsurların başında gelmektedir. Bu yüzden geç çalışma detayları arasında bujilerin olduğunu görebilirsiniz.

Marş Motoru

Marşa ilk bastığınız anda devreye giren marş motoru da aracın geç çalışmasını sağlayan faktörler arasında yer almaktadır. Bu yüzden de sizler bu konuda aracın geç çalıştığınız düşündüğünüz zaman aracın marş motorunun stabil bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol ettirebilirsiniz.

Akü Sorunu

Aracınızın elektrik aksamının devreye girmesini sağlayan parçalar arasında yer alan akü de aracın ilk çalışması sırasında sorun oluşturabilecek parçalar arasında yer almaktadır. Bu yüzden akünüzün yeterli işlevi yerine getirip getirmediğinin ölçümünü yaptırarak sorunun aküden kaynaklı olup olmadığını öğrenme şansınız bulunmaktadır. Eğer akünüzde herhangi bir sorun bulunmuyorsa, yukarıda belirttiğimiz diğer sorunlara göz atmanızı öneriyoruz.

LPG’li Araçlarda Çok Sık Görülmektedir

Günümüzde LPG kullanımı olan araç sayısının çok fazla olması, bu sorunun en çok sorulmasının nedenleri arasında yer almaktadır. Ancak artık sıralı sistem LPG’nin çok fazla tercih edilmesi bu sorunun en aza inmesine neden olmaktadır. Ancak aracınızda sıralı sistem yoksa yani aracınız ilk marşa bastığınız zaman LPG ile çalışıyorsa, özellikle kış aylarında bu sorun ile çok fazla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden de bu sorunun üstesinden gelmek için aracınızı kapatmadan önce aracınızı benzine alarak sabahları benzinde çalıştırmanız gerektiğini öneriyoruz.

Benzin Filtresi Sorunu

Aracınız eğer dizel veya benzinli ise yakıt filtrelerinde olan tıkanıklar da aracın geç çalışmasına neden olmaktadır. Bu yüzden de filtrenizin temiz olup olmadığı konusunda ustanız dan yardım alarak sorunun bundan kaynaklı olup olmadığını kontrol ettirebilirsiniz.

Benzin Pompasında Yaşanan Sorunlar

Benzin pompasının işlevini yerine getirmemesi de aracın ilk çalışmasında meydana gelen geç çalışma nedenleri arasında yer alabilir. Yukarıda yer alan sorunlardan herhangi bir tanesi aracın geç çalışmasının nedenleri arasında yer almıyorsa sizlere bu konuda ustanız dan bilgi alabilirsiniz.

Karbüratör Sorunları

Karbüratör de meydana gelen tıkanıklar da aracın geç çalışmasına neden olan detaylar arasında yer almaktadır. Karbüratör de oluşan tıkanıklar da aracın geç çalışmasına neden olabilmektedir. Ancak yukarıda bahsetmiş olduğumuz durumların daha sık karşılaştığımız sorunlar olduğunu belirtmek istiyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap